Zamknij

Rosja szykuje się do wojny? Ćwiczenia z użyciem rakiet na Krymie

Redakcja
03.12.2018 13:43
Rosja szykuje się do wojny? Ćwiczenia z użyciem rakiet na Krymie
fot. ---

Rosyjska Flota Czarnomorska prowadzi szkolenia załóg przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał i Bastion na zaanektowanym Krymie. Obsługa systemów ma przećwiczyć „przeprowadzanie ostrzałów umownych celów morskich” – informuje flota. Jak dodaje, ćwiczenia były planowane.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku (i linkujemy tu:

„Na krymskich poligonach przygotowania bojowego obsługa przeciwokrętowych systemów rakietowych obrony wybrzeża Bastion i Bał Floty Czarnomorskiej prowadzi planowe ćwiczenia we współdziałaniu z mobilnymi zespołami systemów rozpoznania sytuacji na morzu i w powietrzu” – głosi oświadczenie służb prasowych floty.

Dodano, że załogi ćwiczą zadania związane m.in. z rozlokowaniem baterii rakietowych na różnego typu pozycjach, identyfikowaniem celów nawodnych, przygotowywaniem baterii do wykonywania ostrzałów rakietowych w różnych warunkach.

W zeszłym tygodniu media w Rosji opublikowały nagrania przejazdu systemów Bał z informacją, że rakiety przewożono do Kerczu na zaanektowanym w 2014 roku Krymie. Rosja rozmieściła także na półwyspie dodatkowy, czwarty dywizjon systemów S-400.

Zobacz także

Doniesienia o kolejnych rozlokowywanych w tym rejonie rodzajach uzbrojenia napłynęły tuż po incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. 25 listopada Rosja ostrzelała tam i przejęła trzy ukraińskie okręty wojenne z 24-osobową załogą, oskarżając je o przekroczenie swojej granicy państwowej.

Zobacz także

Systemy Bał przeznaczone są do kontrolowania wód terytorialnych, ochrony wybrzeża i baz morskich. Wyposażone są w pociski przeciwokrętowe Ch-35, które mogą niszczyć cele w odległości do 260 km.

Systemem rakietowym Bastion rosyjska armia dysponuje od 2010 roku. Celem tych systemów jest niszczenie okrętów desantowych, lotniskowców i innych celów w warunkach silnego ostrzału i działań radioelektronicznych przeciwnika. W skład zestawu może wchodzić do 36 pocisków. Zasięg rakiet wynosi ponad 300 kilometrów.

RadioZET.pl/PAP/JŚ