Zamknij

Rosja: Głodówka Olega Sencowa. Jego stan zdrowia się pogorszył

Redakcja
20.07.2018 08:59
Oleg Sencow prowadzi głodówkę
fot. Sputnik Russia/East News

Adwokat Dmitrij Dinze w czwartek odwiedził w kolonii karnej na rosyjskiej Dalekiej Północy głodującego już 67. dzień ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa. Jego zdaniem stan osadzonego się pogorszył. Sencow nie zamierza kończyć głodówki – podkreśla Dinze.

– Wygląda jeszcze gorzej niż ostatnio. Jest bardzo blady – powiedział adwokat. Zaznaczył, że reżyser jest w stanie samodzielnie chodzić.

Zobacz także

Dinze poinformował, że dwa tygodnie temu Sencow poczuł się źle. Chcieli go hospitalizować, by rozpocząć przymusowe karmienie i dostarczać do jego organizmu więcej odżywczej mieszanki – powiedział prawnik. Sencow nie zgodził się na to. Pozostawili go w kolonii pod warunkiem, że będzie przyjmował dwie łyżki mieszanki odżywczej sam pod nadzorem lekarza – dodał adwokat.

Głodówka Olga Sencowa

Sencow od połowy maja prowadzi w kolonii karnej w miejscowości Łabytnangi w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym bezterminowy strajk głodowy, domagając się uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych z rosyjskich więzień.

Zobacz także

Do kampanii poparcia dla Sencowa i jego postulatów włączyła się społeczność międzynarodowa, liczne organizacje praw człowieka, reżyserzy, aktorzy, artyści, w tym m.in. polski portal Culture.pl prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza, który zorganizował akcję „Polscy aktorzy czytają Sencowa”.

Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Joanna Kulig, Edyta Olszówka, Aleksandra Popławska i inni polscy aktorzy przeczytali opowiadania Sencowa „Pies” i „Babuszka”, które zostały specjalnie dla tego projektu przetłumaczone na język polski.

– Robię to ze zwykłej ludzkiej solidarności z Sencowem. Chciałbym, żeby te teksty mogły być słyszane przez polskiego słuchacza i widza. Mam nadzieję, że kiedyś Pan Oleg będzie mógł usłyszeć swoje utwory czytane również przeze mnie – oświadczył Seweryn, cytowany przez inicjatorów tej akcji.

– O Sencowie najczęściej mówi się jako o więźniu politycznym. Chcieliśmy pokazać również jego dorobek artystyczny, więc przetłumaczyliśmy na język polski i angielski jego wybrane opowiadania. Oprócz nagrania w języku polskim powstanie wideo, w którym polscy aktorzy przeczytają teksty Sencowa w języku rosyjskim – oznajmił z kolei autor projektu Żenia Klimakin.

W rozmowie z PAP Klimakin powiedział, że we wtorek Sencow otrzymał w kolonii karnej napisany przez niego list, w którym poinformował artystę o projekcie i zapewnił o wsparciu.

Zobacz także

Pochodzący z Krymu Sencow został zatrzymany na półwyspie wkrótce po jego aneksji przez Rosję w 2014 roku, a następnie skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł na podstawie sfingowanych dowodów.

RadioZT.pl/PAP/KM