Zamknij

Rosja grozi konfliktem kolejnemu krajowi. "Moskwa nie pozostanie obojętna"

21.07.2022 19:46
Władimir Putin i Siergiej Ławrow
fot. HANNIBAL HANSCHKE/AFP/East News

Przedstawiciel MSZ Rosji Aleksiej Poliszczuk zagroził w czwartek w imieniu Kremla władzom Mołdawii możliwością wybuchu konfliktu w separatystycznym Naddniestrzu w sytuacji podjęcia przez Kiszyniów handlowej blokady tej prorosyjskiej enklawy. Podkreślił, że na decyzję taką Moskwa "nie pozostanie obojętna”.

W swojej wypowiedzi, którą przedstawiła kiszyniowska telewizja TV8 powołująca się na rosyjską agencję RIA Nowosti, Poliszczuk stwierdził, że gdyby doszło do blokady handlowej Naddniestrza “rozgorzałby na nowo konflikt w tym regionie, ze wszystkimi swoimi konsekwencjami”. 
 
Szef drugiego departamentu WNP w rosyjskim resorcie spraw zagranicznych ostrzegł też rząd Mołdawii przed możliwością pojawienia się “bezpośredniego konfliktu i napięć” w sytuacji, gdyby Kiszyniów próbował zdyskredytować tzw. misję pokojową w Naddniestrzu. Wprawdzie w ramach tzw. sił pokojowych Kreml posiada w Naddniestrzu, którego głównym sektorem gospodarki jest rolnictwo, ponad 500 żołnierzy, ale łączna liczba rosyjskich wojskowych może tam sięgać nawet 2 tys. osób.

Rosja grozi Mołdawii możliwością wybuchu konfliktu w Naddniestrzu

Na początku czerwca mołdawski minister obrony Anatolie Nosatii stwierdził, że “Naddniestrze stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie” ze względu na dużą liczbę uzbrojonych mieszkańców. Oszacował, że w tej prorosyjskiej enklawie zamieszkałej przez 400 tys. osób pod bronią znajduje się 14 tys. ludzi wchodzących w skład rozmaitych formacji mundurowych.

W ocenie NATO obecnie Mołdawii nie grozi rosyjska inwazja. - Aktualnie nie widzimy bezpośredniego zagrożenia rosyjską inwazją na Mołdawię, ponieważ Kreml nie posiada wystarczających zasobów wojskowych. Niemniej pojawiają się różne oznaki destabilizacji i jesteśmy na to gotowi - powiedział pod koniec czerwca zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana.

RadioZET.pl/PAP - Marcin Zatyka/oprac. AK

C