Zamknij

Rosja i Białoruś planują wspólne manewry wojskowe. Łukaszenka mówi o wojnie

29.11.2021 16:23

Białoruś i Rosja planują manewry w ramach zabezpieczania granicy południowej (z Ukrainą – PAP) – poinformował w poniedziałek białoruski minister obrony Wiktar Chrenin.

rosyjskie wojsko
fot. Mikhail Golenkov /SPUTNIK Russia /East News

Białoruś i Rosja planują manewry wojskowe. - Planujemy przeprowadzenie manewrów wspólnie z naszymi partnerami, najważniejszym sojusznikiem strategicznym, Rosją – powiedział Wiktar Chrenin, cytowany przez agencję BiełTA. Minister oświadczył, że chodzi o "kompleks działań w perspektywie średniookresowej".

Dodał również, że w przyszłym roku oba kraje nie planują dużych manewrów "w rodzaju Zachodu (Zapadu) lub Tarczy Związku". Z kolei Alaksandr Łukaszenka oświadczył w poniedziałek, że "Zachód rozumie, po której stronie będzie Białoruś w przypadku wojny na granicy Federacji Rosyjskiej”.

- Oni (Zachód – PAP) doskonale rozumieją, że jeśli rozpoczną wojenkę w Donbasie czy gdzieś jeszcze na granicy z Rosją, Białoruś nie będzie stać z boku. I wiadomo, na której będzie stronie – oznajmił Łukaszenka. Utrzymywał przy tym, że "oni zaczęli wzmacniać swoją północną, białorusko-ukraińską granicę”.

Rosja i Białoruś planują wspólne manewry wojskowe

Władze w Kijowie informują o koncentracji ok. 90 tys. rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą. Dane wywiadowcze wskazują również na istnienie konkretnych planów, sugerujących ponowną rosyjską inwazję na Ukrainę tej zimy. Część ekspertów uważa, że do ewentualnego ataku mogłoby dojść także z terytorium Białorusi.

Odnosząc się do rozmieszczenia rosyjskich wojsk w pobliżu ukraińskiej granicy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj "znajduje się w stanie wojny od ośmiu lat". - Jeśli chodzi o wtargnięcie na szeroką skalę bądź kontynuację eskalacji ze strony Rosji czy wspieranych przez nią bojowników, to uważam, że może do tego dojść każdego dnia - dodał.

Zełenski poinformował także o odkryciu przez ukraiński wywiad rosyjskiego planu przeprowadzenia na Ukrainie zamachu stanu. Rosyjski rząd zarzutom tym zaprzeczył.

loader

RadioZET.pl/ z Mińska Justyna Prus (PAP)