Zamknij

Rosja już przygotowuje atak bronią masowego rażenia? Niepokojące doniesienia

29.09.2022 16:42

Wojska rosyjskie stacjonujące w Naddniestrzu, separatystycznym regionie Mołdawii, przeprowadziły ćwiczenia symulujące atak z użyciem broni radiologicznej, czyli tzw. brudnej bomby - podał w czwartek kiszyniowski portal Deschide.

Władimir Putin i Siergiej Szojgu
fot. AP/Associated Press/East News

Broń radiologiczna zbudowana jest z radioaktywnego materiału. Użycie takiej bomby powoduje promieniotwórcze skażenie terenu. 

Powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony, Deschide sprecyzował, że podczas ćwiczeń w Naddniestrzu odbyła się również symulacja ataku bronią chemiczną oraz biologiczną.

Media: Rosjanie przećwiczyli atak bronią radiologiczną

Według mołdawskiego portalu ćwiczenia w Naddniestrzu zostały przeprowadzone przez żołnierzy sił zadaniowych wojsk rosyjskich. - Żołnierze założyli sprzęt ochronny i przeszli przez tereny skażone konwencjonalnie. Później przeprowadzili dezynfekcję sprzętu i broni z radioaktywnego pyłu - napisał Deschide. 

Na terenie prorosyjskiego Naddniestrza, którego władze w 1990 r. jednostronnie ogłosiły niepodległość nieuznawaną przez żadne państwo świata, stacjonuje blisko 2 tys. wojsk Federacji Rosyjskiej.

loader

RadioZET.pl/PAP