Zamknij

Rosja kończy ćwiczenia na Krymie. Jest komunikat rosyjskiego MON

16.02.2022 08:46
Czołg
fot. PAP/EPA

Ministerstwo obrony Rosji przekazało w środę, że siły Południowego Okręgu Wojskowego zakończyły udział w ćwiczeniach na Krymie. Rosyjskie wojska zmierzają do miejsc stałej dyslokacji.

Krym, anektowany w 2014 roku, Rosja zalicza do swego Południowego Okręgu Wojskowego. Ministerstwo obrony podało w komunikacie, że żołnierze zakończyli udział "w ćwiczeniach taktycznych na poligonach Półwyspu Krymskiego" i wracają "transportem kolejowym do miejsc stałej dyslokacji".

Załadowane zostały do transportu wojskowe pojazdy gąsienicowe, w tym czołgi i haubice samobieżne. "Eszelony wojskowe dostarczą sprzęt bojowy i żołnierzy do punktów stałej dyslokacji jednostek wojskowych" – zapowiedział rosyjski MON. 

Rosja wycofuje część wojsk z ukraińskiej granicy

Pierwsze informacje o wycofaniu części rosyjskich sił z ukraińskiej granicy pojawiły się we wtorek. Rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow poinformował, że wojska po zakończeniu ćwiczeń rozpoczęły załadunek i będą wracać do garnizonów. Chodziło o siły Południowego i Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Władimir Putin po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem mówił, że jego kraj nie chce wojny w Europie. – Jesteśmy gotowi iść ścieżką negocjacyjną, ale wszystkie kwestie [...] powinny być rozpatrzone całościowo, bez oderwania ich od głównych rosyjskich propozycji – powiedział. Oskarżył USA i Zachód, iż "interpretują na swoją korzyść główne zasady równego i niepodzielnego bezpieczeństwa".

Z kolei Joe Biden podczas wtorkowego przemówienia w Białym Domu na temat bieżącej sytuacji wokół Ukrainy stwierdził, że inwazja Rosji na Ukrainę jest nadal możliwa. – Nasi analitycy wskazują, że w dalszym ciągu rosyjskie siły pozostają w zagrażającej pozycji. Faktem jest nadal, że Rosja ma ponad 150 tys. żołnierzy wokół Ukrainy – powiedział prezydent USA.

RadioZET.pl/PAP

C