Rosja koryguje plan ofensywy. Wskazali nowy obszar wymagający wzmocnienia

01.08.2022 10:14

"Rosja prawdopodobnie koryguje plan prowadzonej od kwietnia ofensywy w Donbasie, bo nie zdołała dokonać przełomu operacyjnego. Jako obszar wymagający wzmocnienia zidentyfikowała front zaporoski" - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

Władimir Putin
fot. PAP

"W ciągu ostatnich czterech dni Rosja kontynuowała próby taktycznych ataków na oś Bachmutu, na północny wschód od Doniecka, ale zdołała jedynie czynić powolne postępy. Jak informowały w zeszłym tygodniu władze ukraińskie, Rosja prawdopodobnie przesuwa znaczną część swoich sił z północnego sektora Donbasu na południe Ukrainy" - podaje brytyjski MON.

"Rosja prawdopodobnie koryguje projekt operacyjny swojej ofensywy w Donbasie po tym, jak nie udało jej się dokonać decydującego przełomu operacyjnego w ramach planu realizowanego od kwietnia. Prawdopodobnie zidentyfikowała swój front zaporoski jako obszar wrażliwy, wymagający wzmocnienia" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Rosja koryguje plan ofensywy w Donbasie

- Rosyjska armia przerzuca część swoich sił ze wschodu na południe, ale to jej nie pomoże, żaden z ich ataków nie pozostaje bez naszej odpowiedzi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w niedzielę wieczorem nagraniu.

Ukraiński przywódca poinformował, że minionej doby doszło do jednego z najpotężniejszych ostrzałów Mikołajowa i obwodu mikołajowskiego od początku pełnowymiarowej wojny. Na budynki mieszkalne, szkoły, inną cywilną infrastrukturę i obiekty przemysłowe w mieście spadło kilkadziesiąt rakiet i pocisków.

Szef państwa złożył kondolencje bliskim założyciela jednej z największych firm z branży rolniczej Ukrainy Ołeksija Wadaturskiego i jego żony, którzy zginęli w ostrzale Mikołajowa. "To właśnie tacy ludzie i takie firmy, nasze ukraińskie południe, gwarantowały światu bezpieczeństwo żywnościowe" - dodał.

loader

RadioZET.pl/ PAP/ Wołodymyr Zełenski