Zamknij

Rosja ma nowy okręt flagowy. Zastąpi zatopioną "Moskwę"

14.05.2022 16:44
Admirał Makarow
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Rosja wyznaczyła nowy okręt flagowy, który zastąpi zniszczony krążownik "Moskwa". Będzie to fregata "Admirał Makarow". Według ukraińskiego dziennikarza Romana Cymbaluka taką decyzję podjęło dowództwo Floty Czarnomorskiej.

"Dowództwo Floty Czarnomorskiej podjęło decyzję o wyznaczeniu nowego okrętu flagowego na miejsce zniszczonego 14 kwietnia krążownika rakietowego »Moskwa«. Będzie nim fregata projektu 11356R »Admirał Makarow«" - napisał Roman Cymbaluk na Facebooku.

"Admirał Makarow" zastąpi krążownik "Moskwa"

Ukraiński dziennikarz, który był korespondentem agencji UNIAN w Moskwie, dodał, że właśnie w oparciu o ten okręt działa teraz grupa operacyjna Floty Czarnomorskiej. "Dowództwo floty jest przygotowane na to, że »Admirał Makarow« może powtórzyć los krążownika »Moskwa«. W takim przypadku pałeczkę jako okręt flagowy przejmie fregata »Admirał Essen«" - dodał Cymbaluk. Przed kilkoma dniami pojawiły się niepotwierdzone informacje o pożarze na pokładzie "Admirała Makarowa".

Fregata rakietowa "Admirał Makarow" weszła do służby w armii rosyjskiej w 2017 roku. Należy do fregat projektu 11356R/M (Admirał Grigorowicz). Jej bliźniacze jednostki "Admirał Essen" i "Admirał Grigorowicz" brały udział w interwencji rosyjskiej w Syrii, prowadząc ostrzały z użyciem pocisków manewrujących Kalibr.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP

C