Zamknij

Rosja ogłosiła "żółty alert zagrożenia terrorystycznego". Kreml ma nowy plan

13.04.2022 08:46

Rosja wprowadziła na obszarach przygranicznych "żółty alert zagrożenia terrorystycznego". Kreml chce zorganizować przerzut wojsk do Ukrainy – napisano w środę rano w komunikacie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych.

Putin, Szojgu
fot. Pool Sputnik Kremlin/Associated Press/East News

Rosja wysyła na wojnę w Ukrainie tzw. ochotników. Według najnowszych informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego batalion liczący około 400 ludzi został utworzony w obwodzie leningradzkim. Składa się wyłącznie z żołnierzy z doświadczeniem bojowym. "Zostali wysłani do Ukrainy, by wspomóc jednostki 42. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych 8. Armii Ogólnowojskowej" – napisano w komunikacie.

Żółty alert zagrożenia terrorystycznego w Rosji

"Do 26 kwietnia Federacja Rosyjska wprowadziła tzw. żółty poziom zagrożenia terrorystycznego na terenach przy granicy z naszym krajem oraz na tymczasowo okupowanym Krymie. Te środki służą prawdopodobnie zorganizowaniu przerzutu sprzętu wojskowego, broni i żołnierzy na terytorium Ukrainy" – przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W komunikacie zaznaczono, że Rosjanie kontynuują częściową blokadę i ostrzał Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy. Na części okupowanych terytoriów wróg tworzy jednostki nazywane "milicjami ludowymi" – dodano.

Nowe zdjęcia satelitarne z Ukrainy wskazują, że Rosja gromadzi żołnierzy i sprzęt wojskowy w obwodach biełgorodzkim i woroneskim oraz w pobliżu miasta Matwiejew Kurhan w obwodzie rostowskim. Telewizja CNN informowała we wtorek, że zlokalizowała koło tej miejscowości dużą kolumnę rosyjskiego wojska, zmierzającą w stronę Donbasu.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP