Zamknij

Rosja: opozycjonista Aleksiej Nawalny skazany na 5 lat więzienia

Redakcja
08.02.2017 16:39

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został skazany na 5 lat więzienia w zawieszeniu. Sąd uznał go winnym defraudacji i oskarżył o działanie na szkodę państwowej spółki Kirowles.

Rosja: opozycjonista Aleksiej Nawalny skazany na 5 lat więzienia
fot. Wikipedia

Wyrok czeka teraz na potwierdzenie w postępowaniu apelacyjnym. Jeśli to się stanie, wówczas Aleksiej Nawalny będzie musiał zrezygnować z kandydowania na urząd prezydenta Rosji, co od jakiegoś czasu zapowiadał. Najnowszą decyzją sądu się jednak nie przejmuje i już zapowiedział, że nie odwiedzie go to od przeprowadzenia kampanii wyborczej.

Nawalny (i ciężko mu się dziwić) uznaje decyzję sądu za „pocztówkę z Kremla” i aluzję, że elicie rządzącej nie podoba się zarówno jego antyrządowa postawa, jak i plan wzięcia udziału w wyścigu o fotel prezydenta. Nawalny wyroku nie uznaje, liczy na to, że zostanie całkowicie oczyszczony z zarzutów. Uważa, że sygnał który dostał, zapoczątkował jego uczestnictwo w kampanii wyborczej.

Prawo do uczciwego procesu

Proces był powtórzeniem postępowania sądowego z 2013 roku w tej samej sprawie. Nawalny został wówczas skazany na pięć lat kolonii karnej. Później, w wyniku apelacji, karę tę zawieszono. Wtedy głos w sprawie zabrał Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zdecydowanie skrytykował postępowanie rosyjskiej jurysdykcji. Trybunał oświadczył, że Nawalny ma prawo do uczciwego procesu zarządził wypłacenie mu 56 tys. euro kosztów sądowych i poniesionych szkód. Po decyzji ETPC z rosyjski Sąd Najwyższy uchylił wyrok z 2013 roku, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy przed tym samym sądem w Kirowie.

Ponowny proces rozpoczął się w grudniu 2016 roku. Niedługo potem Nawalny oznajmił, że chce kandydować w wyborach prezydenckich.

Działalność Nawalnego może być Kremlowi wybitnie nie na rękę. 40-letni Nawalny  to adwokat, bojownik z korupcją i bloger. Był jednym z przywódców wielotysięcznych protestów w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. Stał się znany najpierw jako bojownik o przejrzystość w biznesie, gdy nabywał mniejszościowe udziały w koncernach kontrolowanych przez państwo, a następnie na swoim blogu ujawniał wykryte w nich nieprawidłowości.

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się w 2018 roku.

RadioZET.pl/PAP/KM