Zamknij

Rosja organizuje ćwiczenia z bronią nuklearną. Tuż przy granicy z Polską

27.05.2022 14:30
Wystrzelenie pocisku Iskander
fot. Cover Images/East News

Rosja ćwiczy taktyczne użycie broni nuklearnej tuż przy granicy z Unią Europejską. W czwartek jednostki rakietowe Floty Bałtyckiej przeprowadziły ćwiczenia przy pomocy pocisków rakietowych Iskander - informuje The Moscow Times, powołując się na biuro prasowe floty.

Iskandery zdolne są do wystrzeliwania pocisków manewrujących i balistycznych, które mogą być uzbrojone w głowicę nuklearną. W ramach ćwiczeń przeprowadzono "wystrzelenia grupowe" na jednym z poligonów w obwodzie kaliningradzkim. "Trenowano również przeładunek pocisków na wyrzutnie samobieżne z dalszym skrytym przemarszem na stanowiska bojowe" – podało biuro prasowe Floty Bałtyckiej.

Deklarowany zasięg Iskanderów to 500 km, który pozwala dosięgnąć z obwodu kaliningradzkiego zachodnią Ukrainę, Polskę, kraje bałtyckie, część Szwecji i wschodnie Niemcy z Berlinem włącznie.

Zerwanie traktatu INF

USA uważa jednak, że jeden z pocisków z serii 9M729 jest w stanie lecieć znacznie dalej i zagraża krajom Europy Zachodniej. Był to jeden z powodów dlaczego Stany Zjednoczone w 2019 roku wycofały się z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF). Umowę międzynarodową zawarto 8 grudnia 1987 pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim. Sygnatariuszami traktatu byli prezydent USA Ronald Reagan i Sekretarz Generalny KC KPZR Michaił Gorbaczow.

To drugie ćwiczenia za pomocą Iskanderów w Kaliningradzie w tym miesiącu. Na początku maja Ministerstwo Obrony poinformowało o pojedynczych i grupowych wystrzałach przeciwko lotniskom i stanowiskom dowodzenia, które "naśladowały wroga".

Myśliwce rakietowe wykonały następnie ukryty manewr, aby przećwiczyć wycofanie Iskanderów przed uderzeniem odwetowym, które - jak zakłada plan ćwiczeń - mogłoby być atakiem jądrowym. Po wystrzeleniu okręty Floty Bałtyckiej ćwiczyły "w warunkach skażenia radiacyjnego i chemicznego".

Miedwiediew: chcą nas wpędzić w III wojnę światową

Siły nuklearne Federacji Rosyjskiej zostały postawione w stan pełnej gotowości 24 lutego, w dniu ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Dwa i pół miesiąca później wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew powiedział, że kampania może przerodzić się w pełnoprawną wojnę nuklearną.

- "Pompowanie" Ukrainy bronią, wysyłanie najemników i przeprowadzanie ćwiczeń NATO w pobliżu rosyjskich granic zwiększa prawdopodobieństwo bezpośredniego i otwartego konfliktu między NATO a Rosją - powiedział Dmitrij Miedwiediew. We wcześniejszej wypowiedzi stwierdził, że "tarcza (nuklearna - red.) przez wiele lat zapewniała nam (Rosji - red.) niezależność, a także pomagała uspokoić tych, którzy próbują wepchnąć nasz kraj w III wojnę światową lub w inne konflikty.

RadioZET.pl/The Moscow Times

Wojna w Ukrainie - relacja na żywo

C