Zamknij

Rosja planuje aneksję Chersonia? Ustanowiono nowy herb regionu

07.05.2022 09:48
Okupacja Chersonia
fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Kolaboracyjne władze obwodu chersońskiego na południu Ukrainy oświadczyły, że mieszkańcy mogą otrzymać rosyjskie obywatelstwo. Ponadto wprowadzono herb Chersonia z czasów caratu. Rosną obawy o aneksję przez Rosję lub ustanowienie w Chersoniu tzw. republiki ludowej.

Chersoń od marca jest okupowany przez wojska rosyjskie. Władze w Kijowie obawiają się, że Kreml będzie chciał tutaj zorganizować pseudoreferendum, aby utworzyć tzw. republikę ludową lub anektować region do Rosji.

Propagandowe media podały w sobotę wypowiedź zastępcy szefa kolaboracyjnej wojskowo-cywilnej administracji obwodu chersońskiego Kiriła Stremousowa, który oświadczył, że obywatele mieszkający w obwodzie chersońskim będą mieli prawo do uzyskania obywatelstwa rosyjskiego.

Chersoń pod okupacją. Kolaboranci ustanowili nowy herb

Stremousow w rozmowie z rosyjską agencją państwową RIA Nowosti dodał, że obwód chersoński będzie dążył do stania się jednym z podmiotów Federacji Rosyjskiej. Co więcej, w Chersoniu władze kolaboracyjne wprowadziły ponownie herb miasta z czasów imperium carskiego.

Przedstawia on dwugłowego, czarnego orła, w łapach trzyma płonień i gałązkę lauru, a w środku jest tarcza z prawosławnym krzyżem. Dotychczasowy herb obwodu był w kolorach niebieskim i żołtym - narodowych barwach Ukrainy. Okupacyjne władze w Chersoniu planują 9 maja zorganizować prorosyjską paradę z okazji Dnia Zwycięstwa. 

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

C