Zamknij

Rosjanie planują nową ofensywę. "To jest typowy podstęp"

PAP
17.03.2022 04:39

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Aleksander Rodniański ostrzegł w środę wieczorem w niemieckiej telewizji publicznej ARD przed nadziejami na szybkie zawarcie pokoju w wojnie z Rosją. - Celem Rosji jest zyskanie na czasie, a także wzbudzenie nadziei wśród mieszkańców Europy na pokój - dodał.

rosyjskie wojsko
fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT

Wojna w Ukrainie trwa już trzy tygodnie. Rosjanie nie zajęli Kijowa, a brytyjski resort obrony stwierdził, że "biorąc pod uwagę opóźnienia w osiąganiu celów i brak kontroli nad ukraińską przestrzenią powietrzną", okupant prawdopodobnie "zużył o wiele więcej broni wystrzeliwanej z powietrza, niż pierwotnie planował".

Doradca Zełenskiego: Celem Rosji jest zyskanie na czasie

O planach Rosji mówił w niemieckiej telewizji publicznej ARD doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Aleksander Rodniański. - Jeśli przywódcy Rosji mówią, że są zainteresowani pokojowym rozwiązaniem, to jest to blef, powiedział. - Celem Rosji jest zyskanie na czasie, a także wzbudzenie nadziei wśród mieszkańców Europy na pokój - dodał Rodniański. W tym czasie, powiedział, Rosja chce wprowadzić nowe wojska, a następnie rozpocząć kolejną ofensywę.

- To jest typowy podstęp, bardzo starannie przemyślany, bo rosyjscy przywódcy wiedzą - powiedział, "że wielu ludzi w Niemczech również ma nadzieję na pokój". - Ten reżim rozumie tylko siłę - podkreślił doradca Zełenskiego. Rodiański powtórzył, że Ukraina pragnie mieć strefę zakazu lotów. Jednak NATO już kilkakrotnie odrzuciło takie rozwiązanie.

Jeśli tak się nie stanie, ukraiński polityk stwierdził, że "rozwiązaniem pośrednim" między taką strefą a bezczynnością będzie zapewnienie Ukrainie "bardzo zaawansowanej broni przeciwlotniczej", takiej jak np. przeciwlotniczy system rakietowy Patriot lub rakiety balistyczne.

Inny współpracownik prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, który jest także negocjatorem w rozmowach ukraińsko-rosyjskich, powiedział w środę, że Wołodymyr Zełeński i przywódca Rosji Władimir Putin powinni podjąć bezpośrednie rozmowy pokojowe. "Nasze stanowisko jest bardzo konkretne - (domagamy się) gwarancji bezpieczeństwa weryfikowanych prawnie, wycofania rosyjskich wojsk. To można osiągnąć tylko poprzez bezpośredni dialog między przywódcami Ukrainy i Federacji Rosyjskiej" - napisał Podolak na Twitterze.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie - najnowsze wiadomości na żywo