Zamknij

Rosja: pływająca elektrownia jądrowa Akademik Łomonosow na Bałtyku

Redakcja
29.04.2018 11:29
Rosja: pływająca elektrownia jądrowa Akademik Łomonosow na Bałtyku
fot. AP/East News

Z portu w Petersburgu wyruszyła pierwsza na świecie pływająca elektrownia jądrowa "Akademik Łomonosow". Jest holowana przez Morze Bałtyckie. Jej celem podróży jest Murmańsk. Na pokładzie znajdują się dwa reaktory atomowe. Kraje skandynawskie zostały poinformowane z wyprzedzeniem o rejsie. 

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia jądrowa "Akademik Łomonosow" płynie przez Bałtyk. Eksperci nazywają ją "nuklearnym Titanicem". Jej trasa wiedzie wzdłuż wybrzeży Szwecji, cieśniny duńskie, Morze Północne i wzdłuż wybrzeży Norwegii.

Początkowo elektrownia miała zostać zaopatrzona w paliwo nuklearne już w Petersburgu. Z uwagi na wiele protestów zadecydowano, że akcję załadunkową i testy elektrowni przeprowadzone zostaną w Murmańsku. Mocny sprzeciw wyrazili ekologowie, zwłaszcza aktywiści związani z Greenpeace. 

- Testowanie reaktora atomowego w miejscu tak gęsto zaludnionym, jak centrum Sankt Petersburga, to całkowity brak odpowiedzialności. Ale równie złym pomysłem jest przeniesienie testów tego nuklearnego Titanica z dala od oczu opinii publicznej- - twierdzi Jan Haverkamp, ekspert Greenpeace. Jego zdaniem próby nuklearne mogą zagrozić Arktyce. 

Konstrukcja ma długość ponad 140 metrów i 30 metrów szerokości. "Akademik Łomonosow" przejdzie testy w Murmańsku i potem zostanie odholowany do Czukockiego Okręgu Autonomicznego. Tam będzie produkować energię dla lokalnej ludności oraz platform wiertniczych.

RadioZET.pl/IAR, Onet, Gazeta.pl/KM