Zamknij

Rosja przygotowuje ofensywę na wschodzie Ukrainy. Nowe ustalenia sztabu w Kijowie

09.04.2022 08:06

Przeciwnik kontynuuje przygotowania do ofensywy na wschodzie Ukrainy w celu przejęcia pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim - informuje w sobotę rano sztab ukraińskich sił zbrojnych. Trwa przerzut sił z Białorusi do rosyjskich obwodów biełgorodzkiego i woroneskiego.

Wojna w Ukrainie
fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency/Abacapress.com/East News

Wojna w Ukrainie trwa od 24 lutego. Od kilkunastu dni Rosjanie, po wycofaniu się z obwodu kijowskiego, koncentrują swoje siły na wschodzie Ukrainy. Dowodem na to jest m.in. atak rakietowy na dworzec kolejowy w Kramatorsku, w którym zginęło ponad 50 osób.

O tym, że agresor skupia się teraz na wschodniej części terytorium naszych sąsiadów i przygotowuje do przejęcia kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim świadczy również najnowszy raport Sztabu Generalnego Ukrainy.

Sztab Ukrainy: Rosja przygotowuje się do ofensywy na wschodzie

"W celu przegrupowania wojsk przeciwnik przemieszcza pododdziały 35. Armii Ogólnowojskowej Wschodniego Okręgu Wojskowego i 76. dywizji desantowo-szturmowej wojsko powietrzno-desantowych do obwodów biełgorodzkiego i woroneskiego" - podano w komunikacie. Część sił wyprowadzonych wcześniej z Ukrainy pozostaje nadal na Białorusi.

Trwa przegrupowanie i uzupełnianie rosyjskich sił w obwodach briańskim i kurskim w Rosji i przerzucanie części sił na Ukrainę - do obwodów donieckiego i ługańskiego. Chodzi o pododdziały 41. Armii Ogólnowojskowej i 90. Dywizji Pancernej.

Rosjanie kontynuują intensywny ostrzał Charkowa i częściową blokadę miasta. W obwodzie biełgorodzkim Rosjanie rozbili obóz polowy dla oddziałów przerzucanych z innych kierunków.

Trwają aktywne działania bojowe w Donbasie, które zmierzają do przejęcia kontroli nad Rubiżnym, Niżnym, Popasną i Nowobachmutiwką, całkowitego zdobycia Mariupola. Rosjanie ostrzeliwują z artylerii miejscowości w obwodzie chersońskim i mikołajowskim, a także prowadzą ataki rakietowe na obwód odeski z terytorium okupowanego Krymu.

Poinformowano również, że w obwodach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły w ciągu minionej doby siedem ataków wroga, niszcząc dziewięć czołgów i siedem wozów opancerzonych. Siły powietrzne zestrzeliły w ciągu doby dwa śmigłowce, jeden bezzałogowiec i rakietę manewrującą.

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

RadioZET.pl/PAP/Facebook