Zamknij

Rosja przyznała się do strat na Wyspie Węży. „Z 40 oficerów 8 powróciło żywych”

PAP
20.05.2022 10:17
atak na Wyspę Węży
fot. zrzut ekranu z filmu Sił Zbrojnych Ukrainy

- W Rosji zaczęto potwierdzać straty swoich wojsk na Wyspie Węży na Morzu Czarnym - poinformował w piątek Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego leżącego na południu Ukrainy.

Wojna w Ukrainie wybuchała 24 lutego. Jednym z pierwszych zdarzeń, które odbiły się szerokim echem w świecie, był rosyjski atak na Wyspę Węży. Wtedy właśnie obrońcy mieli wygłosić do krążownika „Moskwa”, zatopionego później przez Ukraińców, słynne słowa „rosyjski okręcie wojenny, idź na…”.

Wyspa Węży to strategicznie położony teren, pozwalający na kontrolowanie części Morza Czarnego. Rosjanie rozmieścili na nim sprzęt i żołnierzy, a Ukraińcy systematycznie przeprowadzają ataki. Ukraina informowała już między innymi u udanym bombardowaniu, w którym zniszczono infrastrukturę wyspy po wcześniejszym unieszkodliwieniu systemu obrony przeciwlotniczej. - Rosjanie zaczęli grzebać tych, którzy polegli na Wyspie Węży, przyznając się tym samym do poniesionych tam strat – stwierdził Bratczuk.

Wyspa Węży. Pierwsze pogrzeby rosyjskich żołnierzy

Jednego z poległych na wyspie żołnierzy pochowano w środę w Petersburgu na Cmentarzu Smoleńskim – podała agencja UNIAN. Był to 24-letni Aleksiej Fiodorow, który pracował jako medyk wojskowy. Pochodził z Petersburga, ale razem z rodziną mieszkał na okupowanym Krymie.

Ukraiński wywiad poinformował w połowie maja, że zabitych i rannych żołnierzy przewieziono z Wyspy Węży do Sewastopola na Krymie. Szpitale w mieście miały być wówczas przepełnione.

- Z 40 oficerów łącznikowych rosyjskich sił zbrojnych wysłanych na Wyspę Węży, 8 powróciło żywych. Ewakuowano ciała 10 poległych. Wszyscy byli żołnierzami jednostki specjalnej rosyjskich sił zbrojnych stacjonującej w okupowanym Sewastopolu - przekazano w raporcie.

W opinii ukraińskiego wywiadu Wyspa Węży ma znaczenie strategiczne, a siły rosyjskie będą ją wykorzystywać do kontrolowania całej północno-zachodniej części Morza Czarnego. Wyspa jest obecnie kontrolowana przez wojska rosyjskie, ale strona ukraińska podejmuje próby jej odzyskania.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C