Zamknij

Rosja rozpoczęła wielkie manewry. "Próba ostrzeżenia w sprawie Ukrainy"

26.03.2022 08:58
Rosyjskie ćwiczenia
fot. ilustracyjne. Xinhua/Sipa USA/East News

Wojsko rosyjskie rozpoczęło ćwiczenia z udziałem ponad 3 tys. żołnierzy u wybrzeży Japonii, w tym na wyspach, o których zwrot zabiega rząd w Tokio – informują japońskie media. Według nich manewry mogą być próbą ostrzeżenia Japonii w sprawie Ukrainy.

Rosja rozpoczęła manewry w piątek 25 marca. Uczestniczą w nich setki pojazdów wojskowych – podała japońska agencja informacyjna Kyodo, powołując się na rosyjską agencję Interfax. 

Rosja rozpoczyna ćwiczenia wojskowe u wybrzeży Japonii

Część obserwatorów twierdzi, że ćwiczenia mają być ostrzeżeniem dla rządu w Tokio, który potępił rosyjską agresję na Ukrainę i przyłączył się do sankcji nałożonych na Rosję – poinformowała z kolei publiczna stacja NHK.

Rosyjskie MSZ ogłosiło niedawno, że rezygnuje z dalszych negocjacji pokojowych z Japonią z powodu "otwarcie nieprzyjaznego stanowiska" Tokio wobec Moskwy. Decyzję tę stanowczo potępił premier Japonii Fumio Kishida.

Japonia nie podpisała z Rosją formalnego traktatu pokojowego po II wojnie światowej z powodu sporu o cztery wyspy, które Japończycy nazywają Terytoriami Północnym, a Rosjanie – Kurylami Południowymi. Armia Czerwona zajęła je w 1945 roku, razem z całym archipelagiem Kuryli, tuż po kapitulacji Japonii. Według Tokio było to nielegalne zajęcie jej terytorium.

Wojna w Ukrainie – relacja na żywo:

RadioZET.pl/PAP

C