Zamknij

Rosja straszy Zachód "konfrontacją militarną". "Nieprzewidywalne konsekwencje"

10.06.2022 14:11
maria zacharowa
fot. Russian Foreign Ministry Press Service /Associated Press /East New

Rosyjskie MSZ grozi Zachodowi "bezpośrednim starciem militarnym". "Próby destabilizacji Rosji w sferze cybernetycznej spotkają się z ukierunkowanymi środkami zaradczymi" - czytamy o oświadczeniu resortu.

MSZ Rosji wydało oświadczenie, w którym zagroziło krajom zachodnim "bezpośrednią konfrontacją wojskową". Dokument pojawił się po ataku hakerskim na stronę internetową rosyjskiego ministerstwa mieszkalnictwa. Kliknięcie w adres strony prowadziło do napisu "Chwała Ukrainie" w języku ukraińskim.

"Zapewniamy, że Rosja nie pozostawi agresywnych działań bez odpowiedzi. Wszystkie nasze kroki będą celowe i precyzyjne" - czytamy w dokumencie. Rosyjskie MSZ podkreśliło, że instytucje publiczne i infrastruktura krytyczna w Rosji narażone są na cyberataki, a odpowiedzialne za to są konkretne osoby w USA i Ukrainie.

Rosyjski MSZ grozi Zachodowi "bezpośrednią konfrontacją militarną"

"Militaryzacja przestrzeni informacyjnej przez Zachód i próby przekształcenia jej w arenę konfrontacji międzypaństwowej znacznie zwiększyły zagrożenie bezpośrednim starciem militarnym o nieprzewidywalnych konsekwencjach" - napisano w oświadczeniu.

W dokumencie zauważono, że Waszyngton "celowo obniża próg bojowego wykorzystania" technologii informacyjnych.

Od dnia wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego strony internetowe wielu rosyjskich firm i instytucji były celem ataków hakerskich, głównie w celu pokazania informacji, które są sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Moskwy w sprawie konfliktu.

Władimir Putin przyznał w maju, że liczba cyberataków na Rosję ze strony zachodnich "struktur państwowych" wzrosła kilkakrotnie i wezwał kraj do wzmocnienia bezpieczeństwa IT.

RadioZET.pl/ Reuters

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje

C