Zamknij

Rosja szuka pretekstu do ataku na Polskę? Szokujące słowa Naryszkina

Aleksander Klekocki
13.07.2022 13:13

Propagandziści Kremla przed inwazją insynuowali, że Polska jest zainteresowana zajęciem zachodniej Ukrainy. Teraz w podobnym tonie wypowiedział się szef Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Siergiej Naryszkin. - Polskie władze zareagowały nerwowo na publikację planów rozczłonkowania Ukrainy i starają się ukryć swą ekspansję - stwierdził.

Walentina Matwijenko, Władimir Putin i Siergiej Naryszkin
fot. AP/East News/Na zdj. Walentina Matwijenko, Władimir Putin i Siergiej Naryszkin

Siergiej Naryszkin oskarżył we wtorek polskie władze, że opracowały plan zagarnięcia zachodniej Ukrainy. - Informacje, które napłynęły do Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej, świadczą o tym, że polskie władze nerwowo zareagowały na fakt, że ich plany rozczłonkowania Ukrainy stały się przedmiotem zainteresowania opinii publicznej - mówił Naryszkin, cytowany przez rosyjską agencję TASS. 

- W Warszawie mieli nadzieję, że w warunkach napiętej sytuacji międzynarodowej ani Kijów, ani Waszyngton, ani Moskwa nie zwrócą uwagi na ich metodyczne przygotowania do zajęcia ziem ukraińskich - kontynuował szef rosyjskiego wywiadu.

Naryszkin insynuuje, że Polska chce zająć zachodnią Ukrainę

- Polska miała nadzieję, że kiedy konflikt na Ukrainie wejdzie na drogę dyplomacji, strony będą zmuszone uznać polską ekspansję za fakt dokonany. Teraz, w związku z wyciekiem wrażliwych informacji, polskie władze są zmuszone do odpowiedzi na obawy, które podnoszą towarzysze z NATO i UE – stwierdził Naryszkin. 

Szef Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji nie poparł swoich twierdzeń żadnymi dowodami. Mówił natomiast, że Warszawa rozpocznie teraz akcję propagandową, z wykorzystaniem mediów i kontrolowanych przez polskie władze think tanków, by “zamaskować swoje działania” względem Ukrainy.  

W dalszej części swego wystąpienia Naryszkin mówił, że kierowana przez niego służba dowiedziała się, że Polska zamierza tworzyć wizerunek państwa, które wspólnie z innymi krajami, takimi jak Węgry czy Ruminia, angażuje się w sprawy Ukrainy. Wypowiedź Naryszkina jest na tyle niejasna, że trudno powiedzieć, o czym mówi. Być może chodzi o plan obudowy Ukrainy.

Premier tego kraju Denys Szmyhal na początku lipca podczas międzynarodowej konferencji w Lugano w Szwajcarii przedstawił mapę tego przedsięwzięcia. Wskazano na niej, które kraje odbudowywałyby konkretne regiony. Polsce przypadł obwód doniecki we wschodniej Ukrainie.

loader

RadioZET.pl/TASS