Zamknij

Rosja szykuje do walki zwierzęta. „Przeszkolone do działań militarnych”

28.04.2022 13:41
rosyjski okręt wojenny w okolicy Sewastopola
fot. VIPHOTO/East News

Rosyjska armia może korzystać na Morzu Czarnym z pomocy delfinów przeszkolonych do operacji wojskowych – doniosły rumuńskie media. Mają to pokazywać zdjęcia satelitarne bazy morskiej w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie.

Wojna w Ukrainie pokazała słabość rosyjskich sił zbrojnych. Ofensywa w Donbasie nie przyniosła Rosji żadnych większych sukcesów, a napływający z Zachodu ciężki sprzęt sprawia, że z każdym dniem będzie o nie trudniej.

Putin stawiał już na najemników z Syrii, licząc na zrekrutowanie 40 000 bojowników, którzy wsparliby inwazję. Rumuński dziennik „Ziare” podał zaś, że do działań na Morzu Czarnym szykowane są specjalnie przeszkolone delfiny.

Rosja wyśle do walki delfiny? „Trenowane w celach militarnych”

Ukrainie udało się zatopić okręt flagowy rosyjskie Floty Czarnomorskiej, krążownik „Moskwa”. Żaby zapewnić sobie panowanie na morzu, Rosja może sięgnąć po pomoc specjalnie wytrenowanych delfinów.

Według dziennika „Ziare” wykonane w ostatnim czasie przez Amerykanów zdjęcia satelitarne pokazują, że Rosjanie umieścili w swojej bazie morskiej w Sewastopolu, na zaanektowanym Krymie, delfiny szkolone do walki.

Zwierzęta te mają być według ekspertów wojskowych przygotowane do działań służących ochronie rosyjskiej floty przed ewentualnym atakiem okrętów podwodnych wroga.

Media w Rumunii odnotowały, że delfiny wyposażone w uprzęże z kamerami monitorującymi mogą być pomocne nie tylko w obronie marynarki wojennej, lecz także w wydobywaniu przedmiotów lub w celu odstraszania nurków przeciwnika. Ich obecność może więc wiązać się z próbą dotarcia do wraku krążownika „Moskwa”.

„Ziare” przypomniał, że Rosja w przeszłości już trenowała delfiny do celów militarnych i dodał, że w 2013 roku znaczna liczba tych morskich ssaków opuściła szkolenia na Morzu Czarnym, „prawdopodobnie z powodu udania się na gody”.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C