Zamknij

Rosja szykuje się do dużego szturmu. "Niebywale wielka nawała"

Bartłomiej Chudy
21.05.2022 17:49
Rosja szykuje szturm na Siewierodonieck
fot. Rex Features/East News

Rosjanie rzucili wszystkie siły na Siewierodonieck i odcięcie trasy Lisiczańsk-Bachmut – powiedział w sobotę szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Ukraińcy spodziewają się zmasowanego szturmu na jedno z ostatnich niezdobytych miasteczek w obwodzie ługańskim.

Rosja napiera w Donbasie, spychając na zachód wojska Ukrainy. Jak powiadomił w sobotę szef władz obwodu ługańskiego, wojska Putina atakują na wielu odcinkach frontu oraz stale ostrzeliwują wszystkie okoliczne miejscowości.

"Wszystkie swoje siły rzucili na szturm Siewierodoniecka (obwód ługański) i na odcięcie trasy Lisiczańsk (obwód ługański) - Bachmut (obwód doniecki)" – powiedział Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform. Siewierodonieck pozostaje jednym z ostatnich niezdobytych miast w obwodzie ługańskim. 

"Ogromna nawała rosyjskich wojsk". Coraz trudniejsza sytuacja w Donbasie

Hajdaj wyjaśnił, że działania Rosjan mają na celu przerwanie tras ewakuacji i dostaw pomocy humanitarnej, a także uniemożliwienie dostaw uzbrojenia dla wojsk ukraińskich. Szef władz obwodu ługańskiego zaznaczył, że w rejonie Ukraina powstrzymuje obecnie "ogromną nawałę rosyjskich wojsk okupacyjnych" i wyraził nadzieję, że ukraińska kontrofensywa rozpocznie się właśnie w tym regionie.

"Mam nadzieję, że teraz obwód ługański wypełnia wielką misję – powstrzymuje niebywale wielką nawałę rosyjskiej armii, by nasze wojska mogły otrzymać długo oczekiwane dostawy uzbrojenia, a zwłaszcza artylerii o dalekim zasięgu" – powiedział Hajdaj.

Po zrezygnowaniu z prób ofensywy na Kijów i wycofaniu swoich wojsk z północy i północnego wschodu kraju Rosja skupiła swoje siły na zdobyciu całych obwodów ługańskiego i donieckiego (część okupowali od 2014 roku prorosyjscy separatyści) oraz co najmniej utrzymaniu dotychczasowych zdobyczy terytorialnych na południu, zapewniających lądowy korytarz do okupowanego Krymu.

RadioZET.pl/PAP/Ukrinform.ua

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C