Zamknij

Rosja ukradła statki z ukraińskim zbożem. Blokuje 300 innych jednostek

21.03.2022 07:47
Rosja ukradła statki z ukraińskim zbożem. Blokuje 300 innych jednostek
fot. EDITING PHOTO/REPORTER/East News. Zdjęcie poglądowe

- Rosyjscy okupanci ukradli z portu morskiego w Berdiańsku pięć statków z kilkudziesięcioma tysiącami ton zboża - poinformował szef zaporoskiej obwodowej administracji Ołeksandr Staruch.

Wojna w Ukrainie toczy się także na Morzu Czarnym. Rosjanie ostrzeliwują miasta z okrętów wojennych, zatopili także statek handlowy pływający pod banderą Panamy. Około 200-300 takich jednostek jest uwięzionych: Rosja blokuje możliwość wypłynięcia z ukraińskich portów.

Kilka z nich stało się łupami Rosji: z portu w Berdiańsku rosyjskie holowniki wyprowadziły 5 statków wypełnionych ukraińskim zbożem. W sumie ukradziono kilkadziesiąt tysięcy ton.

Rosja ukradła pięć statków ze zbożem. Łącznie kilkadziesiąt tysięcy ton

Do kradzieży doszło w Berdiańsku, mieście portowym nad Morzem Azowskim. O wydarzeniu poinformował Ołeksandr Starukh, szef zaporoskiej obwodowej administracji. Informacja została podana przez agencję Ukrinform.

O powodach kradzieży można tylko spekulować. Rosja mogła chcieć zaszkodzić Ukrainie, kradnąc żywność przeznaczoną na eksport i pozbawiając zaatakowany kraj dochodów. Może też  próbować zabezpieczyć dostawy na własny rynek, spodziewając się wyniszczających efektów nałożonych na nią sankcji.

Wydarzenie może mieć wpływ także na handel międzynarodowy. Na Morzu Czarnym znajduje się według Panamy około 200-300 statków, którym Rosja nie pozwala odpłynąć. Pojawiło się ryzyko, że tak jak w przypadku statków ze zbożem, również te należące do różnych krajów jednostki zostaną przejęte przez Rosjan.

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/Ukrinform

Wojna w Ukrainie na żywo:

C