Zamknij
Rosja wystrzeliła na orbitę irańskiego satelitę
  • EN_01534123_0536
  • EN_01534127_0036
  • EN_01534126_0797
  • 4 Zobacz
fot. Roskosmos/Associated Press/East News

Rosja wystrzeliła na orbitę irańskiego satelitę szpiegowskiego Khayyam z wydzierżawionego przez Kreml kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie – podała we wtorek agencja Reutera. Według irańskiego ministra technologii to początek "strategicznej współpracy" między dwoma krajami w przemyśle kosmicznym.

Satelita szpiegowski Khayyam, nazwany na cześć XI-wiecznego perskiego poety i filozofa Omara Khayyama, został wystrzelony przez rosyjską rakietę Sojuz-2 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie i pomyślnie wszedł na orbitę – przekazała rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos. Jak podaje Reuters, Irańska Agencja Kosmiczna otrzymała pierwsze dane telemetryczne wysłane z satelity. 

Rosja wystrzeliła satelitę szpiegowskiego dla Iranu

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie ocenił, że Rosja zapewne będzie próbowała wykorzystać stosunki z Iranem, by otrzymać drony i być może inny sprzęt wojskowy do wykorzystania w Ukrainie. 

W zeszłym tygodniu "Washington Post" zacytował wypowiedzi anonimowych urzędników zachodniego wywiadu, którzy ostrzegli, że Kreml może użyć satelity Khayyam do poprawy obserwacji celów wojskowych w Ukrainie.

Władze Iranu zaprzeczyły takim doniesieniom. "Żaden kraj trzeci nie jest w stanie uzyskać dostępu do informacji wysyłanych przez satelitę dzięki zaszyfrowanemu algorytmowi" – napisała w komunikacie Irańska Agencja Kosmiczna. Teheran twierdzi, że satelita jest przeznaczony do badań naukowych, w tym monitorowania promieniowania i środowiska do celów rolniczych.

RadioZET.pl/Reuters