Zamknij

Rosja wystrzeliła satelitę. Może być wykorzystany do szpiegowania Ukrainy

10.08.2022 10:36

Rosyjska rakieta wyniosła we wtorek na orbitę okołoziemską irańskiego satelitę zwiadowczego, który może zostać wykorzystany do zbierania wojskowych danych wywiadowczych na temat Ukrainy - ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Rosja
fot. Evgeniy Paulin/Sputnik/Kremlin Pool Photo via AP/East News

Władze Iranu twierdzą, że satelita teledetekcyjny Chajam, wyposażony w kamerę o wysokiej rozdzielczości, będzie używany do celów cywilnych. Amerykańscy urzędnicy i niezależni eksperci sądzą jednak, że podniesie on zdolności Teheranu do monitorowania potencjalnych celów w Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie - podał dziennik „New York Times”.

Rosja wystrzeliła irańskiego satelitę. Mógłby szpiegować Ukrainę

Gazeta oceniła wyniesienie satelity przez rosyjską rakietę jako kolejną namacalną oznakę zacieśniania współpracy między Rosją i Iranem, które objęte są zachodnimi sankcjami gospodarczymi.

Iran twierdzi, że gromadzone przez satelitę dane nie będą przekazywane innym państwom, ale wśród przedstawicieli zachodnich wywiadów pojawiły się obawy, że Rosja będzie miała do nich dostęp - podkreśla zaś Instytut Studiów nad Wojną. Zdaniem ISW irański satelita może zostać wykorzystany do zbierania wojskowych danych wywiadowczych także na temat Ukrainy

W najnowszym raporcie amerykański think tank porusza również kwestię doniesień o dużych eksplozjach, jakie miały miejsce we wtorek w głębi okupowanego przez Rosję obwodu chersońskiego i na rosyjskim lotnisku wojskowym na Krymie. Strona ukraińska nie wzięła na siebie odpowiedzialności za te wybuchy.

ISW zaznacza, że nie jest w stanie niezależnie ocenić konkretnej przyczyny eksplozji. Zwraca jednak uwagę, że Kreml raczej nie jest zainteresowany oskarżaniem Ukrainy o atak, ponieważ ukazałoby to nieskuteczność rosyjskiej obrony przeciwlotniczej, podobnie jak wcześniej zatopienie przez Ukraińców rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa na Morzu Czarnym.

RadioZET.pl/PAP