Zamknij

Rosja zakończy wojnę w Ukrainie? Kreml zdradził swoje plany

28.09.2022 16:18

Po ogłoszeniu “częściowej mobilizacji” w Rosji nadzieje na szybkie zakończenie wojny stopniały. Kreml przedstawił w środę jeden z warunków zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie.

Władimir Putin
fot. AP/EAST NEWS

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że „specjalna operacja wojskowa” (określenie rosyjskiej propagandy na rosyjską agresję w Ukrainie - przyp. red.) musi być kontynuowana przynajmniej do czasu zdobycia całego obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy. Moskwa kilkukrotnie zmieniała już cele swojej "operacji specjalnej". Po kolejnych niepowodzeniach na froncie były one coraz skromniejsze.

W rozmowie z dziennikarzami rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zauważył, że samozwańcza Doniecka Republika Ludowa (DRL) - utworzona na części obwodu donieckiego, która w 2014 roku została siłą oderwana od Ukrainy - kontroluje tylko część terytorium, które uznaje za swoje. - Dlatego konieczne jest co najmniej wyzwolenie całego terytorium DRL - zaznaczył Pieskow.

Pieskow o możliwym zakończeniu wojny w Ukrainie

Rosja tłumaczy swoją agresję na sąsiada ochroną rosyjskojęzycznych mieszkańców Donbasu, który składa się z obwodów donieckiego i ługańskiego. Rosyjskie wojska okupują około 60 proc. obwodu donieckiego i niemal całą Ługańszczyznę. 

Na terytorium samozwańczych republik ludowych Doniecka i Ługańska zakończyły się pseudoreferenda ws. włączenia ich do Rosji. “Kommiersant” poinformował we wtorek o “cząstkowych wynikach”. W DRL “za” było 98 proc. (podliczono 16 proc. oddanych głosów), w ŁRL – 97,82 proc. (13 proc. głosów).

loader

RadioZET.pl