Zamknij

Rosja zmieni plany walk w Donbasie. USA: Putin ma nowe cele ofensywy

09.05.2022 20:34
Władimir Putin
fot. PAP

Rosja po raz kolejny zmuszona jest do zmiany planu ofensywy w Donbasie - uważa anonimowy urzędnik Departamentu Obrony USA. Po serii niepowodzeń w rejonie Izium wojska rosyjskie będą się teraz przemieszczać na południowy wschód. Celem ofensywy może być teraz Słowiańsk.

Wojna w Ukrainie od samego początku nie układa się po myśli władz na Kremlu. Rosyjskie wojsko nie zdołało osiągnąć żadnego celu strategicznego, ponosząc każdego dnia dotkliwe straty. Rosjanom nie udaje się także przechylić na swoją szalę walk w Donbasie, który od kilku tygodni jest priorytetem Putina. Według anonimowego pracownika Departamentu Obrony USA, Moskwa szykuje się teraz do zmiany planu w tym regionie.

W ostatnich dniach Rosjanie zdołali posunąć się jedynie kilka kilometrów w głąb Ukrainy. Amerykanie uważają, że wojska Putina będą chciały teraz skierować ofensywę na Słowiańsk oraz zdobyć szereg linii komunikacyjnych w północnym Donbasie.

Rosja zmienia plan walk. Putin ma nowe cele w Donbasie

Z opisu opublikowanego przez Jacka Detscha z Foreign Policy wynika, że Rosjanie będą teraz przerzucać swoje siły w okolice miasta Łymań. Według obliczeń Amerykanów Rosja dokonuje w ostatnich dniach ok. 200-300 nalotów dziennie. Kolejnym istotnym elementem rosyjskiej ofensywy jest zmasowany ostrzał artyleryjski. Pentagon podkreśla jednak, że armia ukraińska jest "całkiem dobra" w manewrach operacyjnych.

Jack Detsch pisze także, że Rosja ma ogromne problemy logistyczne. Wojska Putina mierzą się obecnie z tymi samymi problemami, które napotkali na początku inwazji w Ukrainie. To przede wszystkim braki w zaopatrzeniu i częste odmowy wykonywania rozkazów przez żołnierzy.

"Wojska rosyjskie wykazują największą aktywność na kierunkach charkowskim i donieckim" - podał w poniedziałek wieczorem w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanym na Facebooku, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Niemal na całej linii styczności wojsk nieprzyjaciel nadal wykorzystuje wszelką dostępną artylerię i samoloty do ostrzeliwania pozycji naszych wojsk, niszczenia infrastruktury cywilnej i wojskowej. W mieście Mariupol, mimo deklarowanego zawieszenia broni, wznowił ostrzał i szturm na kombinat metalurgiczny Azowstal" - czytamy w komunikacie.

RadioZET.pl/ Jack Detsch - Foreign Policy/ PAP/ Ukraińska armia

Wojna w Ukrainie na żywo. Najważniejsze informacje

C