Zamknij

Rosja zmieniła dowódcę wojsk w Ukrainie. Kreml postawił przed nim ambitny cel

09.04.2022 01:41

Rosja zmieniła dowódcę operacji wojskowej w Ukrainie. Inwazją kieruje teraz dowódca południowego okręgu wojskowego Rosji, generał Aleksander Dwornikow – podała stacja BBC, powołując się na swoje źródła.

Generał Aleksander Dwornikow
fot. Ministerstwo Obrony FR

Generał Aleksander Dwornikow, który zebrał duże doświadczenie w Syrii, ma pokierować rosyjską armią na wojnie w Ukrainie - dowiedziała się stacja BBC. Zmiana na stanowisku dowódcy jest podyktowana tym, że rosyjska armia nie osiągnęła większości celów, które Kreml wskazał przed inwazją.

BBC dowiedziała się od jednego z zachodnich urzędników, że ważnym powodem zmiany jest słaba koordynacja między różnymi dowództwami. Dwornikow ma to poprawić. - Ten konkretny dowódca ma duże doświadczenie w rosyjskich operacjach w Syrii. Dlatego spodziewamy się poprawy dowodzenia – wskazał urzędnik w rozmowie z BBC.

BBC: Aleksander Dwornikow został dowódcą operacji wojskowej w krainie

Kreml ma się też spieszyć z osiągnieciem sukcesu, aby zdążyć przed 9 maja, kiedy w kraju świętowane jest zwycięstwo w II wojnie światowej. W ocenie urzędnika, który rozmawiał z BBC, względy polityczne mogą tu mieć pierwszeństwo nad militarnymi.

Władimir Putin wręcza Aleksandrowi Dwornikowowi odznaczenie
fot. Ministerstwo Obrony FR

Rosjanie systematycznie przerzucają większe siły w kierunku Donbasu, zamiast wstrzymać działania i umożliwić wojskom odpowiednie przegrupowanie - uważają pracownicy zachodnich instytucji, którzy obserwują ruchy rosyjskich wojsk.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Szacuje się, że Rosja ma niecałe 100 batalionowych grup taktycznych po odtworzeniu zdolności bojowych w jednostkach, które poniosły straty. Według rozmówcy BBC to poważna siła, ale dotychczas nawet, gdy Rosjanie działali w przewadze liczebnej, byli powstrzymywani przez mniejsze oddziały ukraińskie, ale działające w znacznie mądrzejszy sposób i wykorzystując element zaskoczenia.   

- Jeśli Rosja nie będzie w stanie zmienić swojej taktyki i być o wiele bardziej skuteczna w wykorzystywaniu wszystkich narzędzi na swoją korzyść, to będzie jej bardzo trudno osiągnąć nawet te ograniczone cele (po klęsce w pierwszej fazie wojny – red.). A na pewno nie uda się to w takim tempie, jak sobie założyli - podsumował urzędnik.

RadioZET.pl/BBC

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO: