Zamknij

Rosja znalazła nowego sojusznika wojennego. USA ostrzegają

PAP
12.07.2022 08:29

Stany Zjednoczone mają informacje, z których wynika, że Iran wesprze Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie, dostarczając jej znaczną liczbę dronów, w tym także uzbrojonych - powiedział w poniedziałek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Iran może wesprzeć Rosję
fot. AFP PHOTO / HO / IRANIAN ARMY OFFICE/East News (ilustracyjne)

Wojna w Ukrainie, którą na pełną skalę rozpoczął ponad 4 miesiące temu Władimir Putin, wymaga od Kremla dodatkowych inwestycji wojskowych. W poniedziałek Biały Dom przekazał nowe informacje w tej sprawie.

- Nasz wywiad wskazuje, że rząd irański przygotowuje się do dostarczenia Rosji nawet kilkuset dronów, w tym bezzałogowych samolotów bojowych, w bardzo krótkim czasie – wyjaśnił Sullivan podczas briefingu prasowego w Waszyngtonie.

Iran dołączy do sojuszników Rosji

Jak podkreślił, informacje te "wskazują również, że Iran przygotowuje się do szkolenia żołnierzy rosyjskich w zakresie obsługi tych dronów, a pierwsze szkolenia miały już rozpocząć się na początku lipca". AFP zwraca uwagę, że irańskie drony były już wykorzystywane przez jemeńskich rebeliantów Huti w atakach na cele w Arabii Saudyjskiej.

Francuska agencja podkreśla też, że drony odgrywają ważną rolę podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, m.in. w operacjach rozpoznawczych oraz w atakach rakietowych i bombardowaniach.

Według doradcy prezydenta Joe Bidena Rosja w znacznej mierze nie zrealizowała swoich celów na Ukrainie, m.in. nie udało jej się zająć stolicy kraju, Kijowa, i doprowadzić do likwidacji państwa ukraińskiego. Jake Sullivan podkreślił, że podstawowym celem strategii USA jest "zapewnienie Ukraińcom jak najmocniejszej pozycji na polu bitwy, tak aby mieli silną pozycję w negocjacjach (z Rosją), gdy nadejdzie dyplomacja".

loader

RadioZET.pl/PAP