Zamknij

Rosja znów zaatakuje z Białorusi? "Stawiamy betonowe bloki na granicy"

20.05.2022 17:51
Ukraina wzmacnia ochronę granicy z Białorusią w obwodzie żytomierskim
fot. ANATOLII STEPANOV/AFP/East News

Umacniamy granicę z Białorusią, stawiamy na całej długości betonowe bloki - poinformował w piątek mer Żytomierza Serhij Suchomłyn cytowany przez portal Nowoje Wriemia. Ukraina obawia się ponownego ataku Rosjan z północy, z terytorium jej sojusznika.

Ukraina wzmocniła linię obrony przy granicy z Białorusią w obwodzie żytomierskim. Władze nie chcą dopuścić do ponownego ataku Rosjan z północy, z terytorium jej sojusznika. Białoruś przerzuciła bowiem na południową granicę "siły gotowe do operacji specjalnych".

Rosyjskie wojska wkroczyły do Ukrainy z terytorium Białorusi w pierwszych dniach inwazji, co umożliwiło im szybkie podejście pod Kijów od zachodu. Po kilku tygodniach zostały jednak wyparte z Buczy, Irpienia czy Hostomela, wycofując się na północ, na Białoruś.

Rosja znów zaatakuje z Białorusi? "Stawiamy betonowe bloki na granicy"

Mer Żytomierza zamieścił na Facebooku nagranie wideo, w którym wyjaśnia, że umocniono obronę wzdłuż granicy, stosując betonowe bloki. Obrońcy nie chcą dopuścić do powtórnego ataku, który zakończyłby się koszmarnymi zbrodniami wojennymi i zniszczeniami pod Kijowem.

- Objeżdżaliśmy pozycje naszych batalionów Obrony Terytorialnej, które znajdują się na granicy z Białorusią. Oni już dobrze okopali się na granicy z Białorusią. Zbudujemy normalną linię obrony, żeby obrońcy byli chronieni przez betonowe bloki, żeby nie było więcej prób wtargnięcia przez armię białoruską ani rosyjską - powiedział Suchomłyn.

Z terytorium Białorusi Rosjanie ostrzeliwali też Ukrainę pociskami rakietowymi. Siły rosyjskie wykorzystują również białoruskie lotniska, szpitale i inne obiekty. Sama Białoruś nie przystąpiła do inwazji, w wojnie wzięli udział jedynie białoruscy ochotnicy. Żołnierze z Białorusi walczą też po stronie ukraińskiej.

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

RadioZET.pl/PAP

C