Zamknij

Rosja zwiększa siły wojskowe w Białorusi. Putin i Łukaszenka szykują uderzenie?

26.06.2022 14:22
putin łukaszenka
fot. Pool Reuters /Associated Press /East News

Rosja ponownie zwiększa swą obecność wojskową w Białorusi – poinformował w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

Rosja zwiększa swą obecność wojskową w Białorusi - alarmuje ukraiński wywiad. "Kierownictwo instytucji i organizacji w obwodzie homelskim (Białorusi) zostało uprzedzone o prawdopodobnym powrocie pododdziałów rosyjskich sił zbrojnych. Jednocześnie Rosjanie planują zwiększenie liczebności lotnictwa operacyjno-taktycznego na terytorium Białorusi" – napisano w komunikacie wywiadu.

Rosja zwiększa obecność wojskową w Białorusi

Oficjalnie celem zwiększenia rosyjskiej obecności jest wspólne patrolowanie przestrzeni powietrznej w ramach działań wspólnego centrum szkoleniowo-bojowego. "W tym celu zaplanowano przelot 10 samolotów na lotnisko w Baranowiczach" – informuje wywiad.

- Liczba osób zabitych w rosyjskim ostrzale rakietowym w Sarnach w obwodzie rówieńskim, na północnym zachodzie Ukrainy, wzrosła do czterech - poinformował w niedzielę szef obwodu Witalij Kowal. Wcześniej informowano o trzech zabitych.

Wieczorem w sobotę szef regionu poinformował, że atak rakietowy na Sarny nastąpił prawdopodobnie z terytorium Białorusi. Agencja Interfax-Ukraina podała, że rosyjskie pociski spadły również w Kowlu, w sąsiednim obwodzie wołyńskim.

Obwód rówieński leży ponad 300 km na zachód od Kijowa. W tym regionie w trakcie inwazji rosyjskiej, rozpoczętej 24 lutego, nie było działań bojowych.

RadioZET.pl/ PAP/ Interfax

C