Zamknij

Ksiądz porównał aborcję do zbrodni wojennych. „Jest gorsza niż Holokaust”

Redakcja
01.03.2019 14:09
Ksiądz porównał aborcję do zbrodni wojennych. „Jest gorsza niż Holokaust”
fot. Shutterstock

Rosyjski duchowny porównuje liczbę aborcji w tym kraju do strat poniesionych podczas II wojny światowej i wzywa do zmiany prawa w Rosji. Przerywanie ciąży jest w Rosji dozwolone do 12. tygodnia ciąży. Lekarze wykonują je w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rosyjski Kościół Prawosławny od lat domaga się zniesienia aborcji. Podczas forum poświęconego zdrowiu reprodukcyjnemu przewodniczący Patriarchalnej Komisji ds. Rodziny Dimitry Smirnov stwierdził, że „masowe mordowanie rosyjskich dzieci” jest „gorsze od Holokaustu”.

– Jak wielu ludzi zabiliśmy? Więcej niż podczas II wojny światowej – mówił duchowny.

Zobacz także

Smirnov przekonywał, że potrzebna jest zmiana podejścia opinii publicznej do tematu przerywania ciąży. Jego zdaniem tolerowanie aborcji doprowadzi naród rosyjski do „samobójstwa”.

Jak dodawał, w Rosji państwowe pieniądze są wykorzystywane do „zabijania własnych obywateli”.

Aborcja w Rosji

Rosja to jeden z najbardziej liberalnych krajów, jeśli chodzi o kwestię aborcji.

Terminację na prośbę kobiety przeprowadza się do 12. tygodnia ciąży lub do 22. tygodnia, jeśli są ku temu wskazania społeczne (np. jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu). W przypadku przesłanek medycznych przerwanie ciąży jest możliwe w dowolnym okresie rozwoju płodu.

Zobacz także

Według ONZ Rosja jest w czołówce krajów z najwyższym wskaźnikiem aborcji.

Z oficjalnych statystyk wynika, że w Rosji każdego roku przeprowadza się około miliona aborcji. Obejmują one jednak tylko zabiegi wykonane w państwowych klinikach.

Jak podaje portal Sputnik, obecnie stosowane są tam trzy metody przerywania ciąży: leki wczesnoporonne, aspiracja próżniowa i łyżeczkowanie.

RadioZET.pl/RT/Sputniknews.com/JŚ