Zamknij

Rosja. Aleksiej Nawalny wyszedł na wolność z aresztu

Redakcja
14.10.2018 09:17
Rosja. Aleksiej Nawalny wyszedł na wolność z aresztu
fot. VASILY MAXIMOV/AFP/East News

Jeden z najzagorzalszych krytyków Kremla Aleksiej Nawalny wyszedł w niedzielę rano na wolność. Działacz społeczny spędził w areszcie półtora miesiąca za naruszenie zasad organizacji zgromadzeń publicznych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sąd w Moskwie skazał 24 września tego roku Nawalnego na 20 dni aresztu. Wyrok zapadł w dniu, gdy Nawalny zakończył odbywanie poprzedniej kary, 30 dni aresztu administracyjnego.

Polityk został zatrzymany w chwili, gdy przekroczył bramę aresztu po odbyciu kary. Przewieziono go na komisariat policji, a następnie stanął przed sądem administracyjnym.

Zobacz także

Po wielogodzinnej rozprawie sędzia Jelena Armjaszyna ogłosiła wyrok 20 dni aresztu - maksymalny przewidziany za zarzucane Nawalnemu wykroczenie.

Nawalnemu zarzucono naruszenie zasad organizacji zgromadzeń publicznych ze skutkiem w postaci uszczerbku dla zdrowia lub mienia. Domniemane wykroczenie dotyczyło zwołanej przez opozycjonistę demonstracji przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego, która odbyła się w Moskwie 9 września. Nawalny nie uczestniczył w tym proteście, bo w tym czasie przebywał w areszcie.

42-letni Nawalny odbywał też w maju karę 30 dni aresztu w związku z demonstracją zwołaną po wyborach prezydenckich.

W 2014 roku do kodeksu karnego Rosji wprowadzono artykuł mówiący o odpowiedzialności karnej za wielokrotne naruszenie trybu organizacji zgromadzeń publicznych. Zastosowanie tego przepisu jest możliwe w przypadku więcej niż dwóch naruszeń administracyjnych. Maksymalna kara to pięć lat pozbawienia wolności.

Zobacz także

Kim jest Aleksiej Nawalny?

Urodził się 4 czerwca 1976 roku w Butyniu niedaleko Moskwy. Popularność w Rosji zdobył prowadząc bloga, na którym piętnował przypadki korupcji i nadużyć wśród władz. Od siedmiu lat zaangażowany jest protesty przeciwko rządom Władimira Putina. Od tego momentu wielokrotnie trafiał do aresztu oraz był skazywany na pozbawienie wolności.

W 2013 roku startował w wyborach na mera Moskwy - zajął wówczas drugie miejsce z poparciem na poziomie 27 proc. Kreml nie dopuścił Nawalnego jako kandydata w wyborach prezydenckich w Rosji. W maju tego roku Nawalny ogłosił powstanie własnej partii politycznej - Rosja Przyszłości.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD