Zamknij

Aresztowania Świadków Jehowy. Zarekwirowano komputery, telefony i książki

Redakcja
07.02.2019 20:31
Aresztowania Świadków Jehowy. Zarekwirowano komputery, telefony i książki
fot. Shutterstock

Rosyjskie władze poinformowały w czwartek o kolejnych aresztowaniach Świadków Jehowy, nazajutrz po skazaniu na sześć lat kolonii karnej obywatela Danii za udział w tej organizacji uważanej w Rosji za ekstremistyczną. Jej działalność jest tu zakazana od 2017 r.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według ministerstwa spraw wewnętrznych dwie oddzielne grupy Świadków Jehowy aresztowano w Mordowii w centralnej części Rosji oraz w Jugrze w Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym na zachodzie Syberii. Zarekwirowano też komputery, telefony i "literaturę ekstremistyczną"; nie sprecyzowano jednak, ile osób łącznie zatrzymano.

Zobacz także

Liczebność członków tej wspólnoty wyznaniowej w Rosji szacowana jest na ok. 175 tys. osób. Na wniosek ministerstwa sprawiedliwości została ona uznana w kwietniu 2017 roku przez sąd najwyższy tego kraju za organizację ekstremistyczną i zakazano jej działalności.

W środę sąd w mieście Orzeł w zachodniej Rosji skazał 40-letniego Duńczyka, Dennisa Christensena, na sześć lat kolonii karnej za ekstremizm. Według sądu Christensen "wykorzystywał swój autorytet lidera duchownego" i "umożliwiał działanie organizacji (Świadków Jehowy), wiedząc wcześniej o tym, że jest zakazana".

Unia Europejska zaapelowała o jego "niezwłoczne i bezwarunkowe" uwolnienie. Szef duńskiego MSZ Anders Samuelson uznał za "niemożliwe do przyjęcia, że Świadkowie Jehowy zostali uznani w Rosji za organizację ekstremistyczną i zakwalifikowani w tej samej kategorii co brutalne organizacje terrorystyczne".

Zobacz także

Rzeczniczka ambasady USA w Rosji Andrea Kalan napisała na Twitterze, że jest "głęboko zaniepokojona" skazaniem Duńczyka. Zaapelowała do rosyjskich władz o "poszanowanie wolności przekonań".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, pytany w czwartek o sprawę Christensena, przypomniał, że "działalność Świadków Jehowy jest w Rosji nielegalna".

"Choć świadom tego zakazu (...), pan Christensen, obywatel duński, kontynuował swoją działalność i działał w interesie tej organizacji" - powiedział dziennikarzom.

RadioZET.pl/PAP/BM