Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rosja przykładem dla świata! Oto jak ukarano duchownego pedofila

17.01.2018 12:28
xxx wiadomosci

Sąd Miejski w Prioziorsku w obwodzie leningradzkim skazał w środę rosyjskiego duchownego prawosławnego Gleba Grozowskiego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za pedofilię. Sąd uznał go za winnego przestępstw seksualnych wobec dziewczynek w wieku 9-12 lat.

Rosja przykładem dla świata! Oto jak ukarano duchownego pedofila fot. Flickr.com
Zagłosuj

Kara więzienia dla księdza pedofila?

Prokurator żądał kary 15 lat pozbawienia wolności. Grozowski zapowiedział po ogłoszeniu wyroku, że będzie się od niego odwoływał. Duchowny został zatrzymany w 2014 roku. Do okresu odbywania kary wliczony będzie czas, który spędził w areszcie.

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Nie ogłoszono uzasadnienia wyroku.

Oficjalne zarzuty dotyczą przestępstwa polegającego na przymusowych czynnościach seksualnych wobec osób w wieku poniżej 14 lat. Śledztwo trwało od jesieni 2013 roku. Uwzględniono w nim zeznania trzech dziewczynek na temat zajść na prawosławnych obozach letnich w roku 2009 i 2013 w obwodzie leningradzkim oraz w Grecji.

W 2013 roku już po wszczęciu śledztwa Grozowski wyjechał do Izraela, gdzie pracował w ośrodku dla osób uzależnionych. Rosja wysłała za nim międzynarodowy list gończy; wówczas Rosyjska Cerkiew Prawosławna odsunęła duchownego od pełnienia posługi. W kwietniu 2014 roku Grozowski został zatrzymany. Sąd w Jerozolimie zadecydował o jego ekstradycji w 2016 roku.

Duchowny był w przeszłości kapelanem klubu sportowego Zenit Petersburg i proboszczem w parafii pod Petersburgiem. W trakcie śledztwa i procesu zapewnił, że zarzuty wobec niego zostały sfabrykowane.

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń