Zamknij

Rosja przykładem dla świata! Oto jak ukarano duchownego pedofila

Redakcja
17.01.2018 12:28
Rosja przykładem dla świata! Oto jak ukarano duchownego pedofila
fot. Flickr.com

Sąd Miejski w Prioziorsku w obwodzie leningradzkim skazał w środę rosyjskiego duchownego prawosławnego Gleba Grozowskiego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za pedofilię. Sąd uznał go za winnego przestępstw seksualnych wobec dziewczynek w wieku 9-12 lat.

Zagłosuj

Kara więzienia dla księdza pedofila?

Liczba głosów:

Prokurator żądał kary 15 lat pozbawienia wolności. Grozowski zapowiedział po ogłoszeniu wyroku, że będzie się od niego odwoływał. Duchowny został zatrzymany w 2014 roku. Do okresu odbywania kary wliczony będzie czas, który spędził w areszcie.

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Nie ogłoszono uzasadnienia wyroku.

Oficjalne zarzuty dotyczą przestępstwa polegającego na przymusowych czynnościach seksualnych wobec osób w wieku poniżej 14 lat. Śledztwo trwało od jesieni 2013 roku. Uwzględniono w nim zeznania trzech dziewczynek na temat zajść na prawosławnych obozach letnich w roku 2009 i 2013 w obwodzie leningradzkim oraz w Grecji.

Zobacz także

W 2013 roku już po wszczęciu śledztwa Grozowski wyjechał do Izraela, gdzie pracował w ośrodku dla osób uzależnionych. Rosja wysłała za nim międzynarodowy list gończy; wówczas Rosyjska Cerkiew Prawosławna odsunęła duchownego od pełnienia posługi. W kwietniu 2014 roku Grozowski został zatrzymany. Sąd w Jerozolimie zadecydował o jego ekstradycji w 2016 roku.

Duchowny był w przeszłości kapelanem klubu sportowego Zenit Petersburg i proboszczem w parafii pod Petersburgiem. W trakcie śledztwa i procesu zapewnił, że zarzuty wobec niego zostały sfabrykowane.

RadioZET.pl/PAP/DG