Zamknij

Coraz gorszy stan głodującego reżysera. "Stan przedkrytyczny"

Redakcja
14.08.2018 18:03
Rosja. Głodujący Oleg Sencow określił swój stan jako "przedkrytyczny"
fot. AFP PHOTO /Press service of Russia's High Commissioner for Human Rights / HO/East News

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który od trzech miesięcy prowadzi głodówkę w kolonii karnej na dalekiej północy Rosji, określił swój stan jako „przedkrytyczny”. Informację na temat osadzonego w Rosji przekazała obrończyni praw człowieka Zoja Swietowa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Aktywistka spotkała się z Sencowem we wtorek. Jak podały ukraińskie media, powołując się na rosyjskie źródła, zgodę na widzenie wydały rosyjskie służby penitencjarne.

- Lekarze kolonii karnej, do których Sencow ma zaufanie, robią co mogą, ale niczego nie prognozują. Adwokat (Sencowa) mówił, że podawane są mu kroplówki i preparaty odżywcze, które przyjmuje, ale nie jest to w stanie uratować mu życia – powiedziała Swietowa.

Zobacz także

Aktywistka przekazała, że Sencow nie zamierza przerywać swojego protestu, a jego celem – jak mówiła – wciąż pozostaje uwolnienie Ukraińców, przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

Sencow pochodzi z Krymu i został zatrzymany niedługo po aneksji półwyspu przez Rosję w roku 2014. Na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej. Reżyser rozpoczął protest głodowy 14 maja.

Zobacz także

Apel polityków w sprawie Sencowa

Posłowie Litwy, Łotwy i Estonii we wspólnym apelu zwrócili się we wtorek do szefów instytucji UE o zwiększenie presji na Rosję w sprawie uwolnienia Ołeha Sencowa i innych ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

"Jeżeli społeczność międzynarodowa nie podejmie niezwłocznych działań, świat wolny i demokratyczny doczeka się końca historii podobnego do historii Siergieja Magnitskiego" - czytamy w apelu podpisanym przez 20 parlamentarzystów trzech państw bałtyckich.

Apel został wystosowany do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini.

Parlamentarzyści zwracają się też z apelem o ustalenie osób, odpowiedzialnych za zatrzymanie Sencowa i innych więźniów, oraz wzywają do objęcia ich indywidualnymi sankcjami.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD