Zamknij

Tragedia na lotnisku w Moskwie. Dramatyczne nagrania z wnętrza samolotu

06.05.2019 08:56
Rosja
fot. Twitter screen/Alexey

Po tragedii na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, gdzie 41 osób zginęło wskutek awaryjnego lądowania i pożaru samolotu do Murmańska, w szpitalach nadal pozostaje sześć osób – poinformowało ministerstwo zdrowia. Według mediów hospitalizowanych jest dziewięć osób. Tymczasem w sieci krążą dramatyczne nagrania z wnętrza płonącej maszyny. 

W poniedziałek w Murmańsku rozpoczęła się trzydniowa żałoba ogłoszona przez władze w związku z tragedią. W nocy z niedzieli na poniedziałek Komitet Śledczy podał liczbę ofiar śmiertelnych katastrofy – 41. 

Tragedia na lotnisko w Moskwie

Do tragedii doszło w niedzielę po godz. 18 czasu moskiewskiego (godz. 17 w Polsce). Załoga samolotu Suchoj Superjet 100, należącego do linii Aerofłot, który miał lecieć z Moskwy do Murmańska, poprosiła o zgodę na lądowanie na lotnisku Szeremietiewo ze względu na problemy techniczne niecałe pół godziny po starcie.

Zobacz także

Z powodu trudnych warunków pogodowych samolot dopiero przy drugiej próbie zdołał wylądować, przy czym kilkakrotnie uderzył w pas startowy. Media podały, że wcześniej w wyniku uderzenia pioruna doszło do problemów technicznych, a piloci stracili łączność z kontrolą lotów.

Pożar wybuchł po lądowaniu i – według relacji świadków – rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Media podały, powołując się na źródła, że przy lądowaniu zniszczony został element podwozia i jego fragmenty mogły uszkodzić silnik. Samolot lądował z pełnymi zbiornikami paliwa.

Dramatyczne nagranie z wnętrza samolotu

W internecie można znaleźć nagrania, na których zarejestrowana jest dramatyczna sytuacja, która rozegrała się wewnątrz maszyny podczas awaryjnego lądowania.

Na obydwu filmach widać szalejące przy skrzydle samolotu płomienie oraz dramatyczne i głośne krzyki przerażonych pasażerów. 

Ewakuacja pasażerów, opóźnienia lotów

Linie lotnicze Aerofłot zapewniły, że ewakuacja zajęła 55 sekund. Jednak media podają, powołując się na świadków, że niektórzy pasażerowie wbrew poleceniom załogi zaczęli zabierać z półek bagaż podręczny, co spowolniło i utrudniło ewakuację.

Zobacz także

Agencja TASS podała w nocy z niedzieli na poniedziałek, że jedną z ofiar śmiertelnych jest obywatel USA, który był na liście pasażerów. TASS powołał się na źródło w służbach ratowniczych. Władze zapowiedziały w związku z katastrofą kontrole na lotnisku Szeremietiewo i w liniach lotniczych Aerofłot. Na Szeremietiewie według mediów opóźnionych było w poniedziałek rano ponad 70 lotów.

RadioZET.pl/PAP/Twitter