Zamknij

Rosja. Koronawirus u studentów, którzy przylecieli z Indii

01.05.2021 19:32
Rosja. Koronawirus u studentów z Indii
fot. AP/Associated Press/East News

U 42 studentów z Indii, którzy przybyli do Rosji na studia, wykryto zakażenie koronawirusem - poinformowały w sobotę władze obwodu pskowskiego, na zachodzie Rosji. Studenci wykonali testy zaraz po przybyciu na uczelnię. Chorują łagodnie, a władze ze spokojem poinformowały, że ruch między Rosją a Indiami jest obecnie niewielki.

Koronawirus wykryty u studentów w Rosji. Na uniwersytet w Pskowie przyjechała z Indii grupa łącznie 67 studentów. Wszystkich poddano obserwacji medycznej i testom na obecność koronawirusa.

W przypadku 42 osób testy dały wynik pozytywny. Przypomnijmy, Indie są obecnie światowym epicentrum pandemii, notując ponad 350 tys. nowych zakażeń dziennie. Zmagają się z tamtejszą, indyjską mutacją, która budzi niepokój na całym świecie, również w kontekście możliwości opierania się szczepionkom.

Rosja. Koronawirus u studentów z Indii. Władze: Obserwujemy uważnie

Zagraniczni studenci mogą przyjeżdżać na studia do Rosji, jeśli pochodzą z krajów, gdzie sytuacja epidemiczna jest korzystna. Na liście państw, ustalonej jeszcze w marcu, znalazły się Indie. Nie zmieniono tego, gdy w Indiach radykalnie pogorszyła się sytuacja.

Naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa powiedziała 30 kwietnia, że osób przyjeżdżających z Indii nie jest wiele. Ci, którzy przylatują samolotem, przechodzą przez osobny terminal na lotnisku w Moskwie. Po przybyciu pasażerowie z Indii przechodzą badanie, potem muszą poddać się trzydniowej samoizolacji. Popowa zapewniła, że służby medyczne odnoszą się do tych pasażerów "bardzo uważnie".

Tymczasem do Indii przybyła w sobotę pierwsza partia Sputnika V, rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19 - podała agencja RIA Nowosti. Ładunek został dostarczony do miasta Hajdarabad.

RadioZET.pl/PAP