Zamknij

Rosyjski minister Jewgienij Ziniczew zginał w trakcie ćwiczeń. "Ratował człowieka"

08.09.2021 12:44
Jewgienij Ziniczew
fot. HANDOUT/AFP/East News

Rosyjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew zginął próbując uratować życie człowieka podczas ćwiczeń w mieście Norylsk – poinformował w środę resort.

Jewgienij Ziniczew był ministrem obrony cywilnej, sytuacji nadzwyczajnych i likwidacji skutków klęsk żywiołowych Rosji. Kierował resortem od 2018 roku.

Rosja. Jewgienij Ziniczew nie żyje. Był ministerem obrony cywilnej 

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych w Rosji, tzw. EMERCOM podało, że Ziniczew próbował uratować tonącego mężczyznę w trakcie ćwiczeń w Norylsku. Redaktor naczelna państwowego serwisu informacyjnego RT Margarita Simonjan napisała na Twitterze, że był to kamerzysta, który stał z ministrem na krawędzi urwiska. W pewnym momencie poślizgnął się i wpadł do wody. „Zanim ktokolwiek zorientował się, co się stało, Ziniczew skoczył na ratunek, ale uderzył głową o kamień”. Media podały, że obaj mężczyźni zmarli w trakcie transportu helikopterem do szpitala. Ziniczew miał 55 lat.

Minister brał udział w międzyresortowych ćwiczeniach w Norylsku na północy Rosji. Jak podano, ich celem jest ochrona strefy arktycznej przed sytuacjami kryzysowymi. Minister sprawdzał również, jak idą prace na budowie nowej remizy.

Ziniczew służył w KGB, a po rozpadzie Związku Radzieckiego - w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB). W latach 2006-2015 pracował w ochronie osobistej Służby Bezpieczeństwa Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Krótko, bo zaledwie przez dwa miesiące, był też gubernatorem Kaliningradu.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/AFP/tvp.info/tvn24.pl/"Gazeta Wyborcza"/oprac. AK