Zamknij

Zeszli na dno najgłębszej jaskini. Nie spodziewali się takiego odkrycia [WIDEO]

Redakcja
08.04.2018 21:30
Zeszli na dno najgłębszej jaskini. Nie spodziewali się takiego odkrycia [WIDEO]
fot. tvzvezda.ru

Rosyjscy speleolodzy zeszli na dno najgłębszej jaskini w Abchazji i ustanowili nowy rekord. Co więcej, na dnie Jaskini Wieriowkina znajdowały się żywe organizmy, których nigdy wcześniej nie widziano. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Naukowcy zeszli na głębokość ponad dwóch kilometrów. Dotarcie na dno jaskini — nazwanej na cześć zmarłego radzieckiego odkrywcy Aleksandra Verevkina — zajęło prawie tydzień. Każdy z czterech moskiewskich odkrywców miał przy sobie dwie 10-kilogramowe torby, sprzęt, zapas jedzenia, latarnie i palniki. Speleolodzy mieszkali w kamiennych niszach. 

Zobacz także

Jaskinia na głębokości ponad dwóch kilometrów jest gęsto zaludniona przez żywe organizmy, które osiadły tu dziesiątki milionów lat temu. Rosyjscy speleolodzy zebrali ponad 20 wciąż nieznanych naukowcom próbek fauny jaskiniowej.

To są nowe gatunki dla nauki, które jeszcze nie zostały opisane. Różne typy, klasy, oddziały. Zasadniczo są to pijawki, skorpiony, stonogi. Przez długi czas ewolucji są one w pełni przystosowane do istnienia siedlisk podziemnych — powiedział badacz z Instytutu Biologii, Paweł Demidow. 

Nagranie z ekspedycji rosyjskich naukowców: 

Półtora roku temu najniższym punktem Jaskini Wieriowkina była głębokość 400 metrów. Głębokość osiągnięta przez rosyjskich speleologów wynosi 2122 metrów. 

RadioZET.pl/tvzvezda.ru/DG