Zamknij

Student z Ukrainy skazany w Rosji na 6 lat kolonii karnej. Zaczyna głodówkę

Joanna Śpiechowicz
22.03.2019 11:25
Student z Ukrainy skazany w Rosji na 6 lat kolonii karnej. Zaczyna głodówkę
fot. Twitter

Północnokaukaski Okręgowy Sąd Wojskowy w Rostowie nad Donem skazał w piątek na sześć lat kolonii karnej obywatela Ukrainy Pawła Hryba, oskarżonego o działalność terrorystyczną. Hryb w proteście przeciwko wyrokowi ogłosił bezterminową głodówkę. Obrońcy Hryba twierdzą, że śledczy nie zebrali wystarczających dowodów jego winy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Proces Hryba, obywatela Ukrainy, rozpoczął się w Rosji latem zeszłego roku. O jego zatrzymaniu poinformowano jesienią 2017 roku. Student miał wówczas 19 lat.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) twierdziła, że Hryb próbował namówić swoją znajomą, 17-letnią mieszkankę rosyjskiego miasta Soczi, do podłożenia ładunku wybuchowego w tamtejszej szkole w czerwcu 2017 roku.

Zobacz także

Z dziewczyną o imieniu Tatiana Pawło Hryb poznał się i komunikował przez internet. Według niezależnych rosyjskich mediów FSB zwróciła uwagę na ich korespondencję, skłoniła dziewczynę do współpracy i zwabiła studenta na spotkanie w Homlu, na terytorium Białorusi.

Dwa tygodnie później okazało się, że Hryb znajduje się w areszcie śledczym w Krasnodarze na południu Rosji. Jego rodzina ogłosiła, że został uprowadzony z terytorium Białorusi.

Władze Ukrainy żądają uwolnienia swego obywatela i zapewniają, że padł on ofiarą prowokacji służb specjalnych.

Zobacz także

Krewni studenta i jego obrońcy alarmują, że w trakcie przebywania w areszcie praktycznie stracił on wzrok i zaczął mieć problemy z pamięcią. Rzeczniczka praw człowieka Federacji Rosyjskiej Tatiana Moskalkowa zapewniła, że Hryb jest pod opieką lekarzy.

RadioZET.pl/PAP/JŚ