Zamknij

Ogromna powódź zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje kilka osób

30.06.2019 14:37
Ogromna powódź zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje kilka osób
fot. PAP/EPA/RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY HANDOUT

Do pięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi, które wywołane utrzymującymi się od wielu dni opadami deszczu nawiedziły Syberię - poinformował w sobotę wieczorem minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew. Obrażenia odniosło ponad 350 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Powódź pustoszy Syberię.

Zobacz także

Nieustające deszcze sprawiły, że w obwodzie irkuckim pod wodą znalazło się około 50 miejscowości, a ponad 4 tys. budynków, wiele mostów i ulic zostało uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych.

Zobacz także

Obowiązuje stan wyjątkowy

Na dotkniętych powodzią terenach ogłoszono stan wyjątkowy. W obwodzie irkuckim wojsko dostarcza mieszkańcom żywność i wodę pitną. W wielu miejscach wylały rzeki. Media informują o dużej liczbie zaginionych oraz o zwierzętach hodowlanych, w tym o krowach i koniach, które utonęły.

Powodzie dotknęły ponad 10 tysięcy mieszkańców, których w wielu miejscach trzeba było ewakuować łodziami i śmigłowcami - przekazało ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych. Jednocześnie resort ostrzegł, że sytuacja najprawdopodobniej się pogorszy, bo meteorolodzy nie przewidują przerwy w opadach.

W drodze powrotnej do Moskwy ze szczytu G20 w japońskiej Osace, w Bracku w obwodzie irkuckim zatrzymał się Władimir Putin, by na miejscu zapoznać się z sytuacją.

Putin: sytuacja jest coraz gorsza

- Niestety, sytuacja jest coraz gorsza - powiedział prezydent Rosji. Podkreślił, że władze muszą zapewnić ofiarom powodzi jak najszybszą pomoc. "Ludzie potrzebują opieki medycznej, leków, czegoś do jedzenia i picia - stwierdził Putin.

- Jak tylko sytuacja się poprawi, natychmiast musi ruszyć odbudowa zniszczonych domów i infrastruktury. Na Syberii lato jest krótkie, a zima nadejdzie szybko - powiedział rosyjski przywódca.

Zobacz także

Premier Dmitrij Miedwiediew zarządził już wypłatę zapomóg dla rodzin ofiar śmiertelnych, dla poszkodowanych oraz dla mieszkańców, którzy z powodu powodzi ponieśli straty.

Zobacz także

Obwód irkucki nie pierwszy raz cierpi z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych - zauważa agencja dpa. W ostatnim czasie po długim okresie suszy wybuchły tam trudne do ugaszenia pożary lasów, które zniszczyły też wiele domów oraz - jak wskazywali mieszkańcy - dużą część plantacji owoców i warzyw.

 

RadioZET.pl/PAP