Zamknij

Problemy astronautów po awarii Sojuza. Czy bezpiecznie wrócą ze stacji kosmicznej?

Redakcja
12.10.2018 11:00
Rosja. Problemy astronautów ze stacji kosmicznej po awarii Sojuza
fot. skeeze/Pixabay

Rosja wstrzymała wszystkie załogowe loty kosmiczne do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii statku Sojuz MS-10. Dwaj kosmonauci, którzy awaryjnie wylądowali w Kazachstanie, przybyli do Moskwy. Pojawiły się spekulacje dotyczące bezpiecznego powrotu trójki astronautów, którzy wciąż przebywają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, przekazał, że Amerykanin Nick Hague i Rosjanin Aleksiej Owczynin są już w ośrodku szkolenia kosmonautów, tzw. Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Rogozin zamieścił zdjęcie, na którym siedzi pomiędzy Amerykaninem i Rosjaninem.

– Chłopaki polecą na pewno. Planujemy ich lot na wiosnę przyszłego roku – napisał.

Zobacz także

Wcześniej media rosyjskie i NASA podawały sprzeczne informacje na temat dalszej trasy obu kosmonautów po powrocie z Kazachstanu. Pojawiały się doniesienia, że Hague uda się od razu do Stanów Zjednoczonych.

Po ewakuacji z miejsca awaryjnego lądowania w okolicach miasta Żezkazgan w środkowym Kazachstanie kosmonauci byli w szpitalu w tym mieście, po czym przewiezieni zostali na kosmodrom Bajkonur. Wtedy poinformowano, że w piątek rano będą w Moskwie.

Sojuz MS-10 wystartował w czwartek o godzinie 11.40 czasu moskiewskiego (godz. 10.40 czasu polskiego) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Do awarii doszło około dwóch minut po starcie. 

Kosmonauci zdołali wylądować w specjalnej kapsule. Systemy bezpieczeństwa zadziałały bez zarzutu. W Rosji powołano specjalną komisję, która ma ustalić przyczyny awarii. Do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii Roskosmos wstrzymał załogowe loty kosmiczne.

Zobacz także

Oznacza to, że na Międzynarodową Stację Kosmiczną nie będą w najbliższym czasie transportowani nowi kosmonauci. Kolejny lot Sojuza był planowany na 20 grudnia. Europejska Agencja Kosmiczna przyznała, że czwartkowa awaria już wpłynie na harmonogram pracy ISS. 

Obecnie w kosmosie przebywa trzej astronautów – Amerykanka Serena Auñón-Chancellor, jej rodak Sergey Prokopyev oraz Niemiec Alexander Gerst. Mieli oni wrócić na Ziemię w grudniu, ale nie wiadomo, czy tak się stanie. Załoga jest regularnie zaopatrywana w jedzenie dzięki bezzałogowym statkom z Japonii i USA.

Agencja AFP zauważa, że jedyna obecna możliwość powrotu trójki astronautów na Ziemię to użycie statku przycumowanego do stacji w czerwcu. Problem w tym, że akumulatory w nim wystarczą tylko na 200 dni pracy. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/AFP/PTD