Problemy astronautów po awarii Sojuza. Czy bezpiecznie wrócą ze stacji kosmicznej?

12.10.2018 11:00

Rosja wstrzymała wszystkie załogowe loty kosmiczne do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii statku Sojuz MS-10. Dwaj kosmonauci, którzy awaryjnie wylądowali w Kazachstanie, przybyli do Moskwy. Pojawiły się spekulacje dotyczące bezpiecznego powrotu trójki astronautów, którzy wciąż przebywają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rosja. Problemy astronautów ze stacji kosmicznej po awarii Sojuza fot. skeeze/Pixabay

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, przekazał, że Amerykanin Nick Hague i Rosjanin Aleksiej Owczynin są już w ośrodku szkolenia kosmonautów, tzw. Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Rogozin zamieścił zdjęcie, na którym siedzi pomiędzy Amerykaninem i Rosjaninem.

– Chłopaki polecą na pewno. Planujemy ich lot na wiosnę przyszłego roku – napisał.

Wcześniej media rosyjskie i NASA podawały sprzeczne informacje na temat dalszej trasy obu kosmonautów po powrocie z Kazachstanu. Pojawiały się doniesienia, że Hague uda się od razu do Stanów Zjednoczonych.

Po ewakuacji z miejsca awaryjnego lądowania w okolicach miasta Żezkazgan w środkowym Kazachstanie kosmonauci byli w szpitalu w tym mieście, po czym przewiezieni zostali na kosmodrom Bajkonur. Wtedy poinformowano, że w piątek rano będą w Moskwie.

Sojuz MS-10 wystartował w czwartek o godzinie 11.40 czasu moskiewskiego (godz. 10.40 czasu polskiego) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Do awarii doszło około dwóch minut po starcie. 

Kosmonauci zdołali wylądować w specjalnej kapsule. Systemy bezpieczeństwa zadziałały bez zarzutu. W Rosji powołano specjalną komisję, która ma ustalić przyczyny awarii. Do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii Roskosmos wstrzymał załogowe loty kosmiczne.

Oznacza to, że na Międzynarodową Stację Kosmiczną nie będą w najbliższym czasie transportowani nowi kosmonauci. Kolejny lot Sojuza był planowany na 20 grudnia. Europejska Agencja Kosmiczna przyznała, że czwartkowa awaria już wpłynie na harmonogram pracy ISS. 

Obecnie w kosmosie przebywa trzej astronautów – Amerykanka Serena Auñón-Chancellor, jej rodak Sergey Prokopyev oraz Niemiec Alexander Gerst. Mieli oni wrócić na Ziemię w grudniu, ale nie wiadomo, czy tak się stanie. Załoga jest regularnie zaopatrywana w jedzenie dzięki bezzałogowym statkom z Japonii i USA.

Agencja AFP zauważa, że jedyna obecna możliwość powrotu trójki astronautów na Ziemię to użycie statku przycumowanego do stacji w czerwcu. Problem w tym, że akumulatory w nim wystarczą tylko na 200 dni pracy. 

RadioZET.pl/PAP/AFP/PTD

Oceń