Zamknij

INF przechodzi do historii? Putin wydał dekret

Redakcja
04.03.2019 17:28
INF przechodzi do historii? Putin wydał dekret
fot. AP/Associated Press/East News

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o wstrzymaniu realizacji układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. Porozumienie obowiązywało od przeszło 30 lat. Zostało zawarte w 1987 r. miedzy ZSRR i USA.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według służb prasowych Kremla dekret został wydany z powodu „konieczności przyjęcia niezwłocznych środków w związku ze złamaniem przez Stany Zjednoczone Ameryki ich zobowiązań” wynikających z układu INF.

Zobacz także

Zgodnie z dekretem Putina realizację INF wstrzymano do momentu, gdy USA „przestaną naruszać postanowienia układu, lub do momentu jego wygaśnięcia”. Dekret wszedł w życie w momencie jego podpisania w poniedziałek.

Stany Zjednoczone zapowiedziały w zeszłym roku wycofanie się z porozumienia m.in. ze względu na nieprzestrzeganie układu przez Rosję.

Zobacz także

Zdaniem Waszyngtonu Moskwa narusza porozumienie, rozmieszczając pociski manewrujące 9M729.

Układ INF – co to?

Układ INF w 1987 roku podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w Waszyngtonie. Porozumienie przewiduje likwidację arsenałów rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, a także zabrania ich produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte są pociski o zasięgu od 500 do 5500 km.

RadioZET.pl/PAP/JŚ