Zamknij

Polak spędzi w rosyjskim łagrze 14 lat. Sąd podtrzymał wyrok za szpiegostwo

16.09.2019 17:33
Rosja
fot. Panorama Kremla w Moskwie/Wikimedia.Commons

Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy wyrok dla obywatela RP, oskarżonego o szpiegostwo i skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa. W tej sprawie wypowiedziała się już rzeczniczka polskiego MSZ.

Służby prasowe FSB poinformowały, że apelację Sąd Najwyższy rozpatrzył 12 września i uznał, że wyrok 14 lat pozbawienia wolności jest zgodny z prawem i uzasadniony.

Wyrok zapadł 25 czerwca przed sądem w Moskwie. Według informacji mediów rosyjskich Polaka uznano za winnego usiłowania pozyskania tajnych części uzbrojenia - zestawu rakietowego S-300.

Zobacz także

Komunikat FSB głosił, że w toku śledztwa ustalono, iż zatrzymany "działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ sprawie nadano status tajności.

MSZ ustosunkowało się do sprawy

- MSZ nie komentuje wyroku sądu dla obywatela RP oskarżonego w Rosji o szpiegostwo, ale każdy polski obywatel może liczyć na pomoc konsularną udzielaną przez służbę konsularną RP - powiedziała rzeczniczka resortu Ewa Suwara.

RadioZET.pl/PAP