Zamknij

Miasta odcięte od świata. Paraliż po potężnych śnieżycach w Rosji [ZDJĘCIA]

Redakcja
30.01.2019 12:33
Miasta odcięte od świata. Paraliż po potężnych śnieżycach w Rosji [ZDJĘCIA]
fot. Shutterstock

Mieszkańcy nadwołżańskiego Saratowa w Rosji domagają się wprowadzenia przez lokalne władze stanu wyjątkowego. Miasto od ponad tygodnia jest sparaliżowane przez potężne śnieżyce. Ostatni raz tak obfite opady były notowane w tym regionie Rosji trzy dekady temu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Gwałtowne śnieżyce w Saratowie nie ustają od 10 dni. Na chodnikach leżą już blisko metrowe zaspy. Miasto nie było przygotowane na taką ilość śniegu. Wiele ulic jest nieprzejezdnych, kursuje tylko jedna z dziesięciu linii tramwajowych, ograniczono liczbę kursów podmiejskich autobusów i trolejbusów.

Mieszkańcy skarżą się, że nie są w stanie dojechać do pracy. Codziennie piechotą pokonują od pięciu do nawet 10 kilometrów, brodząc w śniegu.

Pod wnioskiem o wprowadzenie w mieście stanu wyjątkowego podpisało się już ponad 30 tysięcy osób.

Problem mają też podróżujący pociągami. Niektóre składy jadące z Syberii na południe nie dojechały do miasta, bo utknęły w zaspach. Zła pogoda doprowadziła też do wielu opóźnień na lotnisku w Saratowie.

Ale nie tylko Saratów nie radzi sobie z obfitymi opadami. Od świata odciętych zostało prawie 120 mniejszych miast i wsi. Władze twierdzą, że odśnieżyły już dojazdy do około 40 z nich. Pracy jest jednak nadal bardzo dużo, a pojazdów do odśnieżania w całym regionie zaledwie 1150.

Około 150 z nich dostarczyły rząd i rosyjskie wojsko po dramatycznym apelu miejscowego gubernatora.

Zobacz także

Jak podają lokalne władze, usuwanie śniegu potrwa prawdopodobnie do wiosny. Dobra wiadomość jest taka, że w najbliższych dniach śnieżyce w regionie mają ustać.

RadioZET.pl/RT/JŚ