Zamknij

Tajemnicze zniknięcie Miedwiediewa. Putin wygłosi orędzie

Redakcja
29.08.2018 12:39
Tajemnicze zniknięcie Miedwiediewa. Putin wygłosi orędzie
fot. Shutterstock

Premier Rosji Dimitrij Miedwiediew nie był widziany publicznie od 10 sierpnia. Jego nieobecność wywołała szereg spekulacji. W kuluarach rosyjskiej polityki jego zniknięcie łączy się z kryzysem wokół reformy emerytalnej. Ze specjalnym orędziem ma teraz wystąpić prezydent Władimir Putin – pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zgodnie z reformą emerytalną w Rosji wiek emerytalny mężczyzn zostanie podwyższony z 60 do 65 lat, kobiet – z 55 do 63 lat. Jednocześnie rząd zapowiedział podwyższenie stawki podatku VAT z 18 do 20 proc. Decyzje te spotkały się z mocnym sprzeciwem rosyjskich partii politycznych. Odbiły się także negatywnie na społecznym poparciu dla samego Władimira Putina.

Zobacz także

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że rosyjski premier Dimitrij Miedwiediew po raz ostatni widziany był 10 sierpnia. Jego biuro prasowe tłumaczy, że ma to związek z kontuzją sportową. W politycznych kuluarach jego zniknięcie łączone jest jednak z negatywnymi ocenami reformy emerytalnej, za którą teraz miałby on ponieść polityczne konsekwencje. 

Zdaniem komentatorów kryzys wokół reformy będzie skutkował dymisją Miedwiediewa. 

Rosyjski prezydent, chcąc ustabilizować sytuację, ma teraz wygłosić specjalne orędzie do narodu. Ma w nim wyrazić swoje poparcie dla reformy.

RadioZet.pl/Rzeczpospolita/bm