Zamknij

Rosja pochwaliła się testem nowej rakiety o prędkości hiperdźwiękowej

Redakcja
27.12.2018 16:56
Rosja. Test nowego systemu rakietowego Awangard
fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT

Rosyjska armia przeprowadziła w środę test nowego systemu rakietowego o prędkości hiperdźwiękowej Awangard. Według Kremla pocisk zgodnie z planem trafił w cel na Dalekim Wschodzie, a całość operacji obserwował w Moskwie prezydent Federacji Rosyjskie Władimir Putin.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

- To wielki sukces i wielkie zwycięstwo. Wspaniały prezent dla kraju na Nowy Rok - oświadczył Putin w Narodowym Centrum Zarządzania Obroną w Moskwie. O pocisku Awangard, który może przenosić głowice nuklearne, rosyjski prezydent po raz pierwszy mówił w marcu.

Według podanych w środę informacji w czasie udanego testu pocisk, lecąc z prędkością ponaddźwiękową, wykonał manewry pionowe i poziome i we wskazanym czasie raził umowny cel na poligonie Kura w Kraju Kamczackim.

Zobacz także

Według agencji TASS, powołującej się na dostępne informacje o pocisku, został on zaprojektowany w rosyjskich zakładach w Rieutowie i był testowany od 2004 roku. Jest zdolny osiągać w gęstych warstwach atmosfery prędkość hipersoniczną i manewrować, omijając systemy obrony antyrakietowej.

- Ostatnie próby ukazały, że osiągnęła prędkość bliską 30 machom. Przy 27 machach nabrała prędkości. Praktycznie przy takich prędkościach żadna antyrakieta nie może jej zestrzelić - powiedział w czwartek wicepremier Rosji Jurij Borisow na anteie telewizji Rossija-24.

Według Borisowa zasadnicza odmienność kompleksu Awangard polega na tym, że nie da się przewidzieć, gdzie w danym momencie głowica bojowa będzie się znajdować.

Zobacz także

- Może zmieniać kierunek, jak i nachylenie, to jej zasadnicza odrębność. Obrona antyrakietowa zostaje praktycznie sprowadzona do zera. Bardzo trudno jest wykryć taką głowicę, a tym bardziej zniszczyć ją - zaznaczył wicepremier.

Putin dodał, że już w przyszłym roku system Awangard trafi do rosyjskiej armii. Według jego słów ma powstać specjalny pułk, który będzie miał na uzbrojeniu te pociski.

- Władze rosyjskie podejmą dodatkowe działania na rzecz stworzenia najnowszych systemów uzbrojenia, w które zostaną wyposażone armia i flota – oświadczył prezydent Putin.

Dowódca rosyjskich wojsk rakietowych generał Siergiej Karakajew zapowiadał, że pierwsze kompleksy Awangard z blokiem ponaddźwiękowym trafią do jednostki w obwodzie orenburskim.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD