Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

W rosyjskiej telewizji wystąpiła domniemana córka Władimira Putina

08.12.2018 13:35
xxx wiadomosci

W materiale poświęconym nowym technologiom w rosyjskiej telewizji państwowej pokazano wypowiedź Katieriny Tichonowej, szefowej fundacji Innopraktika. Zdaniem mediów jest ona młodszą córką prezydenta Rosji Władimira Putina.

Rosja. W państwowej telewizji wystąpiła domniemana córka Putina Katierina Tichonowa fot. Pawel Dudzik/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Na wyemitowany w czwartek materiał zwróciło uwagę w piątek wieczorem Radio Swoboda.

Telewizyjny reportaż opowiadał o badaniach nad pracą mózgu prowadzonych przez jeden z ośrodków wchodzących w skład fundacji Innopraktika. Mowa była o technologii, która "jest w stanie zaprogramować podświadomość".

Niespełna 20-sekundowa wypowiedź Katieriny Tichonowej pojawiła się w środku materiału; szefową fundacji Innopraktika przedstawiono również jako wicedyrektorkę Instytutu Badań Matematycznych Układów Złożonych Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego.

W 2015 roku wywiad z szefową Innopraktiki opublikowała agencja Interfax, jednak jest to pierwszy przypadek, gdy pojawiła się ona w telewizji państwowej.

O tym, że nazwiska Tichonowa używa młodsza córka prezydenta Rosji, pisała w 2015 roku agencja Reutera. Reuters określił wtedy Tichonową jako małżonkę miliardera Kiriłła Szamałowa. Potem media pisały o rozstaniu tej pary.

Według doniesień medialnych, Tichonowa kieruje fundacją Innopraktika i jest wiceprzewodniczącą Światowej Federacji Rock-and-Rolla Akrobatycznego. Podawano także, że urodziła się w 1986 roku w NRD. Biogram opublikowany na stronie rosyjskiego prezydenta podaje lata 1985-1990 jako okres jego pracy w NRD.

Latem 2018 roku rosyjska telewizja państwowa wyemitowała materiał z wypowiedzią Marii Woroncowej, endokrynologa dziecięcego i pracownika ośrodka naukowego przy ministerstwie zdrowia Rosji.

W 2016 roku rosyjski magazyn "The New Times" pisał, że Woroncowa to prawdopodobnie starsza córka prezydenta Rosji, która po mężu - obywatelu Holandii - używała także nazwiska Faassen.

Oficjalnie informacji tych nie potwierdzono. W grudniu 2017 roku na konferencji prasowej Putin był pytany o to, czy Katierina Tichonowa jest jego córką. Odparł wówczas, że nie omawia spraw związanych z jego rodziną i dodał, że członkowie jego rodziny nie zajmują się biznesem ani polityką.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń