Zamknij

Rosjanie bombardują dżihadystów uciekających z Rakki. Ponad 80 ofiar

Redakcja
01.06.2017 11:37
Rosjanie bombardują dżihadystów uciekających z Rakki. Ponad 80 ofiar
fot. Youtube

Jak podaje rosyjski resort obrony, w wyniku ataków 25, 29 i 30 maja udało im się zabić ponad 80 dżihadystów uciekających z nieformalnej stolicy (Rakka) w kierunku Palmiry. Rosyjskie naloty zniszczyły ponadto kilkadziesiąt samochodów i sprzęt wojskowy.

Rakka, z której uciekali dżihadyści, uznawana jest nieformalnie za stolicę tzw. Państwa Islamskiego. Do tego miasta zbliżają się obecnie wojska kurdyjsko-arabskie wspierane przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA. Jak podaje agencja AFP, siłom koalicji udało się zbliżyć do wschodnich przedmieść Rakki, jednak wciąż są daleko od ewentualnego szturmu na miasto.

Brak możliwości ucieczki

Wielu dżihadystów już wycofuje się z tego miasta drogami w kierunku Palmiry. Rosyjski resort obrony poinformował, że ich siły systematycznie bombardują uciekających członków ISIS. Największe ataki Rosjan miały miejsce 25, 29 i 30 maja, gdy bombardowane były ich konwoje. – Jakakolwiek podjęta przez bojowników Państwa Islamskiego próba opuszczenia Rakki w kierunku Palmiry będzie stanowczo powstrzymana. Rosyjskie lotnictwo w Syrii ma siłę ognia i środki, by skutecznie niszczyć terrorystów o jakiejkolwiek porze dnia albo nocy – twierdzi ministerstwo.

Atak z morza i powietrza

Rosyjski resort obrony potwierdził, ze obiekty ISIS w rejonie Palmiry były atakowane też z wody. Fregata „Admirał Essen” i okręt podwodny „Krasnodar” przypuściły serię ataków z Morza Śródziemnego używając pocisków manewrujących Kalibir.

Rosyjska fregata atakuje pozycję ISIS w rejonie Palmiry:

RadioZET.pl/PAP/strz