Zamknij

Rosjanie chcą oderwać ten region od Ukrainy. Szokujące, co każą robić dzieciom

13.05.2022 12:16
Ukraina
fot. Alexander Nemenov/AFP/East News

Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie odłączenia Mariupola od Ukrainy i przyłączenia go do pseudopodmiotu państwowego zarządzanego przez Rosję - pisze ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodaje, że referendum mogłoby się odbyć już w niedzielę.

Mariupol w obwodzie donieckim wciąż ostatkiem sił broni się przed Rosjanami. Wojska agresora rozpoczęły w piątek kolejny szturm na fabrykę Azowstal - ostatni punkt oporu w tym portowym mieście.

Rosjanie chcą oderwać Mariupol od Ukrainy. Planują referendum

Rosjanom zaczynają już jednak powoli traktować Mariupol jako "swoje" miasto". Ostrzega przed tym ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, która twierdzi, że Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie odłączenia Mariupola od Ukrainy.

Głosowanie ws. oddzielenia miasta i przyłączenia go do pseudopodmiotu państwowego zarządzanego przez Rosję mogłoby się - jak przekonuje działaczka - odbyć już w najbliższą niedzielę.

Zdaniem Denisowej, rosyjski zamiar przyłączenia Mariupola potwierdza wprowadzenie do miasta rosyjskich banków i instytucji kształcenia wyższego, oraz przejście na rosyjski kod telefoniczny.

To jednak nie wszystko. W lokalnych szkołach Rosjanie mają zmuszać dzieci do podpisywania zeszytów "Mariupol. Obwód rostowski" - podkreśla rzeczniczka w komunikacie na Facebooku.

RadioZET.pl/PAP/Facebook

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

C